zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unikátní měření efektivity Trombeho stěny v České republice

14.07.2009
Energie
Unikátní měření efektivity Trombeho stěny v České republice
Ojedinělý projekt měření efektivity tzv. Trombeho stěny byl v těchto dnech dokončen.

Výsledky měření byly shrnuty v diplomové práci studentky Ing. Marie Hánové a bakalářské práci Bc. Tomáše Langhammera (Fakulta elektrotechnická - Západočeská univerzita v Plzni), kteří měření prováděli. Vedoucím diplomové práce byl Jan Škorpil, profesor na katedře elektroenergetiky a ekologie. Pro veřejnost byla vydána informační brožura, shrnující výsledky měření a obecné informace o Trombeho stěně a její uplatnění v českých klimatických podmínkách.

"V období od září 2008 do května 2009 probíhalo měření Trombeho stěny na objektu rodinného domu v Netunicích u Plzně. Cílem měření bylo zhodnocení přínosu Trombeho stěny k vytápění domu", konstatuje vedoucí projektu Václav Šváb (ENVIC, o.s.). K měření bylo celkem použito 13 čidel, z toho 12 teplotních a jedno jako snímač intenzity slunečního záření. Jedno teplotní čidlo snímalo venkovní teplotu, čtyři čidla byla umístěna v domě (u nasávacích otvorů Trombeho stěny a v přízemí a patře domu), sedm čidel snímalo teplotu na různých místech v Trombeho stěně.

"Hlavním bodem zhodnocení je konstatování, že Trombeho stěna je efektivně využitelná i v podmínkách České republiky, pokud jsou dodrženy následující podmínky: Trombeho stěna je orientována pokud možno na jih a nic ji nezastiňuje, zeď Trombeho stěny je postavena z materiálu, který dobře nebo alespoň dostatečně akumuluje teplo (cihla, beton, Porotherm, porobeton apod.), Trombeho stěna je postavena z kvalitních dobře izolujíc! ích materiálů" upozorňuje Ing. Marie Hánová.
Trombeho stěna není schopna sama o sobě vytopit dům nebo místnost, zvláště v zimním období. Je však významným pasivním přitápěcím systémem.

Měření této Trombeho stěny bude i nadále pokračovat. Je třeba zjistit, jak se bude Trombeho stěna chovat v letním období. Dále by bylo vhodné získat další data z průběhu zimy a porovnat je s výsledky ze zimy 2008/2009. Skutečně důležitým však bude měření za podmínek běžného užívání domu -- tedy až bude dům obydlen a vytápěn (objekt v Netunících u Plzně je prozatím obýván především v letních měsících). Zde budou zahrnuty nezanedbatelné vlivy regulace a vytápění.

Díky tomuto projektu si studenti vyzkoušeli jeden ze základů vědecké práce, kterým je prezentace vědeckých poznatků veřejnosti. "Velmi jsem ocenila možnost připravit ze závěrů své diplomové práce informační brožuru pro veřejnost. Málokdy si můžete vyzkoušet převést vědecké závěry do praxe", shrnuje Hánová. Vydání brožury bylo! financováno Plzeňským krajem.

Brožura se stane dalším z p! roduktů ekoporadenství v Plzeňském kraji, protože byla distribuována všem informačním centrům sítě ENVIC (www.envic.cz).

Více informací o projektu najdete zde:
http://envic-sdruzeni.cz/aktuality/aktuality-obsah/trombeho-stena-vyhodnoceni-efektivity-v-diplomove-praci.htm

 
Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 739 654 834
E-mail: tomas.popp@envic.cz
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí