zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

TEST: výnosy fotovoltaických modulů

08.07.2009
Energie
TEST: výnosy fotovoltaických modulů

Nezávislý německý časopis Photon provedl unikátní měření, když během celého roku 2008 měřil výnosy u 16 různých typů fotovoltaických modulů. FOTOGALERIE

Výsledky testu hodnotí zástupci časopisu Photon jako velmi dobré. Průměrný výnos testovaných modulů přesáhl 1000 kWh na kilowatu výkonu, při osvitu 1170 kWh/m2 na skloněnou rovinu modulů. Celkovým vítězem testu se stal modul Solarworld - SW 210 Poly (Soleg) s ročním výnosem 1063,01 kWh na instalovanou kilowatu.

Časopis Photon se měřením výnosu fotovoltaických modulů zabývá již od roku 2006. Kromě výkonu či účinnosti totiž většinu provozovatelů zajímá především stav elektroměru, tedy kolik kilowatthodin na instalovanou kilowatu proudí do střídače. Přesně to bylo předmětem testování časopisu Photon. Tento test pomůže zorientovat se v často nepřehledném množství značek fotovoltaických modulů. „Známe řadu ověřených výrobců, ale na trhu se objevuje i produkce nových především asijských značek, vůči kterým bychom měli být obezřetní. V žádném případě se nesmíme řídit pořizovací cenou, ta o funkci nic neříká. Nejdůležitější jsou výkony,“ zdůrazňuje Dr. Zdeněk Kučera, šéfredaktor Alternativní energie, který se touto oblastí dlouhodobě zabývá.


16 typů modulů bylo po 12 měsíců roku 2008 umístěno na pozemku bez jakéhokoliv zastínění. Po celou dobu byly monitorovány měřicí technikou. Každý typ byl navíc prezentován třemi moduly, aby jeden špatný či naopak nadprůměrný modul nezkreslil výsledky pro celou řadu. Moduly byly orientovány k jihu se sklonem 28° ve výšce cca 2,5 metrů nad terénem, aby bylo zajištěno dobré odvětrání. Měřicí technika vyvinutá právě pro tento účel měří hodnoty zcela automaticky přímo na vstupu do každého modulu. Tím je vyloučeno zkreslení nevhodnou volbou měniče, malého průřezu připojovacího vodiče apod.

FOTOGALERIE
foto: Soleg


Vlastní měření byla prováděna s nejvyšší přesností. U každého modulu byla jednou za sekundu snímána křivka poměru proudu a napětí (2000 měřících bodů) při rozlišení 14 bitů. Zároveň byl zjišťován MPP bod (Maximum Power Point), tedy bod nejvyššího výkonu. Celé jedno měření trvalo vždy cca 10 milisekund. Díky tomu mohly moduly cca 99% energie dodávat do sítě. To je velice důležitý fakt, neboť byly moduly testovány v reálných podmínkách, nikoliv v permanentním připojení na prázdno, kdy by se zvyšovala jejich teplota. Porovnání výsledků bylo provedeno normováním podle STC (standardních testovacích podmínek).

http://bydleni.tiscali.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí