zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové by mohli pohřbít chybějící úsek dálnice D8

07.07.2009
Obecné
Ekologové by mohli pohřbít chybějící úsek dálnice D8

Poslední úsek dálnice D8 z Prahy do Drážďan, který přijde téměř na 12 miliard korun, zaplatí možná v plné výši český stát. Přísun 300 milionů eur (7,5 miliardy korun) z evropských fondů na stavbu úseku z Lovosic do Řehlovic je totiž ohrožen, uvádí páteční vydání deníku E15.
Mohou za to nejasnosti kolem projektu z pohledu Evropské komise, ale také chystaný útok domácích ekologů. Ti chtějí poslat do Bruselu žádost, aby unie peníze na projekt nedala.

Kromě ztráty dotací hrozí i mezinárodní ostuda. „Členský stát, jehož činitelé se nedokážou domluvit a vzájemně se v Bruselu napadají, působí divně,“ sdělil zdroj, který si nepřál být jmenován.

V případu D8 se opakuje dění kolem trasy R52 z Brna na Vídeň, kdy ekologové v Bruselu s námitkami uspěli. Dodnes není jisté, zda eurobondy na silnici přispějí.

Evropská komise, jež musí schválit jakýkoli projekt za unijní peníze od 50 milionů eur, vrátila Česku žádost o spolufinancování D8 letos v únoru. „Obrátili jsme se tehdy na Českou republiku, aby upřesnila efektivitu očekávaných nákladů a zdůvodnila, proč chce, aby jí EU přispěla na platbu DPH, což unie běžně nedělá. A také aby vyhodnotila dopad stavby na životní prostředí,“ sdělil včera mluvčí komise Dennis Abbott.

Ministerstvo dopravy komisi v květnu vyhovělo. Podle Abbotta však exekutiva EU český požadavek znovu zablokovala. „Bylo to kvůli nedostatečným informacím o vlivu na krajinu,“ upřesnil.

Teď se o slovo hlásí ekologické iniciativy. „Připravujeme stížnost na nezákonný postup ze strany státních orgánů při schvalování dálnice,“ uvedl pro E15 předseda hnutí Děti Země Miroslav Patrik


David Vandrovec, vandrovec@mediafax.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí