zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tábor: Geologická stezka Pod Klokoty a Granátová skála

08.07.2009
Obecné
Příroda
Geologie
Tábor: Geologická stezka Pod Klokoty a Granátová skála

Geologická expozice Pod Klokoty

Klikněte pro zvětšení - odkaz otevírá nové oknoZáměrem geologické expozice Pod Klokoty v Táboře je předvést široké veřejnosti vybrané druhy hornin, které nás obklopují a jsou součástí neživé přírody našeho okolí.

Expozice je koncipována tak, že návštěvníkům představuje exponáty hornin regionu Jihozápad s jednotlivými popisy ke každému vystavenému exempláři, s geologickou mapkou, zákresem lokality výskytu a fotografiemi z místa sběru. V zájmu prezentace struktury vybraných vzorků byly provedeny maloplošné výbrusy. V táborském infocentru jsou návštěvníkům k dispozici propagační materiály, dřevěné turistické známky a pamětní razítko s logem expozice. Expozice je volně přístupná po celý rok.

Poloha:

Na pravém břehu řeky Lužnice, v bývalém kamenolomu pod Klokotským klášterem

Granátová skála

Klikněte pro zvětšení - odkaz otevírá nové oknoNa pravém břehu řeky Lužnice, naproti vodáckému tábořišti Suchomelův ostrov, se nachází geologicky zajímavý přírodní útvar "Granátová skála". V hojném počtu se zde nalézají rudé granáty typu almandinu až do velikosti lískového oříšku.

Větší část skály byla v minulosti odtěžena a použita k výstavbě okolních domů, cest a např. i patníků. Granát almandin se pro šperkařské účely používá spíše v Orientu, světoznámý český granát, odborně nazývaný pyrop, se průmyslově získává z naplavených písků v okolí Turnova.
 


ZDROJ: www.tabor.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí