zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za smaragdy do Alp

11.07.2009
Příroda
Geologie
Za smaragdy do Alp

Oberpinzgau Oberpinzgau

Krajina na západ od Salcburska, kde mladá říčka Salzach shromažďuje ledovcové přítoky z Vysokých Taur, se nazývá Oberpinzgau. Oblast Oberpinzgau leží z převážné části v rakouském národním parku Hohe Tauern. Celý park se vyznačuje střídáním hor pokrytých ledovci a údolí s vodopády. Návštěvníci zde nacházejí idylická a nerušená místa. Nejrozsáhlejší aktivitou je zdejší turistika převážně po ledovci.
 
Národní park má opravdu co nabídnout. Mezi vrcholy se rozkládá několik údolí, každé se zcela jiným lákadlem. Habachtal je známý jako někdejší naleziště smaragdů vysoké kvality. Dnes se zde pořádají mineralogické exkurze a mnozí zde pátrají po nerostech a polodrahokamech na vlastní pěst. V údolí Untersulzbachtal se pro změnu přes 500 let těžilo velké množství mědi a stříbra, do jejichž dolů je možno nahlédnout ještě nyní.
 
Kdo chce šplhat po horách, pro toho je velkou výzvou vrchol Großvenediger vysoký 3 677 m.n.m., který se svým krásným a elegantně vyhlížejícím vrcholem září jako diamant. V okolí se nachází i mnoho jiných „třítisícovek“, jejich pokoření se však nedoporučuje bez odpovídajících zkušeností a už vůbec ne bez potřebné výbavy. Je naopak vhodné využít služeb místních horských průvodců.
 
Jednoduší trasy pro pěší i cyklisty vedou často okolo pohodlných horských chat. I v nižších polohách ovšem po cestě potkáte spoustu geologických i biologických zajímavostí – jednou z nich je hnízdiště supů bělohlavých v Hollersbachtalu. Vyhlášená je vodopádová stezka, kde nejvyšší Krimmlské vodopády dosahují výšky 380 m a jedná se proto o největší vodopády Alp. Jedna ze tří lanovek vede na horu Wildkogel, odkud je nezapomenutelný výhled na Großvenediger při západu slunce.
 

Kultura v oblasti Oberpinzgau je také velmi pestrá. V obcích Mittersill a Bramberg jsou vlastenecká muzea zaměřená na zdejší geologické bohatství, ale zdaleka ne jen na něj. Planetárium v Königsleitenu s interaktivním prohlídkovým programem leží v nadmořské výšce 1 600 m.n.n. a je alpským primátem.

 
Protože se středisko rozkládá převážně na území národního parku, možnosti aktivního sportu jsou zde poměrně omezené. Dovolená v Oberpinzgau je určena převážně rodinám s dětmi, nabízí spíše obdivuhodné a velkolepé přírodní a kulturní zážitky než sportovní vyžití.

ZDROJ: www.letni-alpy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí