Středa, 24. dubna 2024

Prevence povodní je nedostatečná, stěžují si jihočeští starostové

Prevence povodní je nedostatečná, stěžují si jihočeští starostové
VODŇANY - Starostům obcí na jihu Čech, které v posledních dvou týdnech vyplavily přívalové deště a rozvodněné řeky, vadí údajně neudržované toky i stav krajiny. Chtějí se více zaměřit na prevenci povodní, které podle nich mohou přijít kdykoli znovu.

Podle zástupců vlády, kteří se dnes se starosty setkali ve Vodňanech, by mohla finanční pomoc přijít už do měsíce. Na jihu Čech podle odhadů letos záplavy napáchaly stamilionové škody.

Podle starostky Volyně Lenky Nestřebové se dalo škodám předejít, pokud by bylo vyčištěno koryto řeky Volyňky. Ležela tam ale prý půlmetrová vrstva bahna. "Ve špatném stavu jsou také například Dubský, Budyňský a Bílský potok, obce kolem nich jsou postiženy při sebemenší bouři," řekl na setkání s premiérem Janem Fischerem a ministry vodňanský starosta Václav Heřman.

Zdůraznil, že chyby se dělají i v hospodaření na polích, kde se pěstuje hlavně řepka či kukuřice, a krajina není schopna zadržet žádnou vodu.

Pomoci by podle starostů mohlo i hustější rozmístění srážkoměrů. Obce by varovaly před jinak nepředvídatelnými přívalovými lijáky, a mohly by se tak na ohrožení připravit.

Podle prachatického starosty Jana Bauera obce i podnikatelé volají také po poradenství. "Jenom se vynakládají peníze na odstraňování škod, přitom se to může stát za pár dní znovu," zdůraznil Bauer. Chybou také je povolování staveb v záplavových zónách. "Není možné si myslet, že města můžou nebo jsou povinny v podstatě chránit majetek fyzických osob, to by byla falešná iluze," řekl Jaromír Hlaváč, starosta Protivína, kde povodeň zaplavila 40 domů.

"Peníze se určitě seženou. Už teď jsme poslali osm milionů korun na první dopady a zbytek vyplyne z dalšího postupu ve všech postižených regionech," řekl novinářům ministr financí Eduard Janota. Na začátku srpna chce vláda vytypovat nejpotřebnější místa, kam by peníze na řešení problémů měly směřovat - silnice, železnice, vodovody a pomoc a na podporu bydlení.

Připomněl, že celostátně se škody odhadují na zhruba šest miliard korun.

Některé z nich ale zaplatí pojišťovny, jiné vznikly na domech v oblastech, kde nebyla povolená výstavba.

V postižených oblastech na jihu Čech platí do 17. července stav nebezpečí.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola ale dnes řekl, že se situace uklidňuje a stav nebezpečí by mohl být odvolán ke čtvrteční půlnoci. Kraj má po jeho ukončení týden na součet škod. V regionu voda zaplavila 528 domů, z toho deset průmyslových objektů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů