zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brandýse nad Orlicí otevřeli přírodní bludiště

12.07.2009
Příroda
V Brandýse nad Orlicí otevřeli přírodní bludiště

Brandýs nad Orlicí - Zajímavý přírodní útvar mají v Brandýse nad Orlicí v Pardubickém kraji. Skupina nadšenců tam postavila originální venkovní bludiště. Útvar připomíná slavné dílo Jana Amose Komenského, který v Brandýse strávil část svého života. Stavbu originální atrakce podpořil Pardubický kraj společně s městem Brandýs nad Orlicí. Během prázdnin je zde brána otevřená každý den, razítko s vyobrazením labyrintu si z Brandýsa odvezly již mnohé školní a turistické skupiny.

S nápadem na zbudování prvního přírodního bludiště britského typu v České republice přišli členové občanského sdružení Brandýs ve světě. Jako nejlepší místo pro unikátní labyrint vybrali louku před nejstarším pomníkem Jana Amose Komenského v části zvané Klopoty. "Stromky jsme začali sázet v roce 2003. Inspiraci jsme čerpali nejen z Komenského, ale samozřejmě i v Anglii a také v řeckých bájích," uvedl předseda spolku Brandýs ve světě David Růžička.

Malé stromečky během 6 let vytvořily celkem 635 metrů dlouhé stěny živého plotu. Při pohledu shora tu vyniká zjednodušená azimutálně pojatá kresba zemské koule, na různých místech přerušované poledníky a rovnoběžky komplikují cestu do středu bludiště. "Orientační smysl nemá každý člověk stejný a cesta tam nemusí vždy znamenat tu samou cestu zpátky. Někdy lidé z bludiště opravdu vycházejí třeba za tři čtvrtě hodiny a žasnou, že na ploše 35 x 35 metrů je skutečně možné zabloudit," doplnil Radek Dokoupil z Brandýsa.

Stavbu originálního bludiště podpořil Pardubický kraj a město Brandýs nad Orlicí, do akce výstižně pojmenované "Kupte si svůj habr" se pak mohl zapojit úplně každý. Přírodní útvar připomíná slavné dílo, které Komenský napsal právě během pobytu v Brandýse: Labyrint světa a ráj srdce. "Celý areál pojímáme jako výzvu, chceme okolo vybudovat park. Všechny pozemky zatím bohužel nejsou naše, v současnosti se je však snažíme vykoupit," prohlásil starosta Brandýsa nad Orlicí Petr Tomášek (ODS).

Takzvanou Poutníkovu cestu k labyrintu lemuje cyklostezka a na loukách i pozoruhodná umělecká díla, jako je například replika části vysněné zbraně Saddáma Husajna v podání výtvarníka Jiřího Příhody. "Jednalo se o dalekonosné dělo, které mělo dostřelit až na Izrael. Objednával si jednotlivé komponenty v zahraničí a tato replika je jedna šestadvacetina celku, který se z nich měl složit," vysvětlil David Růžička. Razítko s vyobrazením labyrintu si z Brandýsa odvážejí školní a turistické skupiny. Během prázdnin je brána do bludiště otevřená každý den.

Přírodní bludiště V Brandýse nad Orlicí otevřeli přírodní bludiště britského typu.

V samotném středu labyrintu by časem mohlo vzniknout umělecké dílo symbolizující právě ráj srdce, jeho přesná podoba však zatím zůstává obestřena tajemstvím.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí