zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neobvyklý projekt vídeňské zoo - výběhy plné odpadků

14.07.2009
Příroda
Neobvyklý projekt vídeňské zoo - výběhy plné odpadků

Vídeň - S neobvyklým ekologickým projektem přišla vídeňská zoologická zahrada. Do některých výběhů umístila makety odpadků a průmyslových zařízení, které znečišťují prostředí, v němž zvířata skutečně žijí. Návštěvníci reagují různě, množství ohlasů i zájem médií ale předčily očekávání.

Návštěvníky čeká ve vídeňské zoo několik překvapení. V jezírku u nosorožce je k vidění vrak auta. U tučňáků zase těžní zařízení. Výběh bizonů pak přetíná železniční trať. Zoologická zahrada se tak snaží upozornit na to, že ještě hůř vypadá kdysi přirozené prostředí těchto druhů. "Dočasně ukazujeme nikoliv idealizovaný svět přírody, ale reálný stav i s problémy," říká zoolog Herwig Pucher.

Instalace navrhla dvojice vídeňských výtvarníků. Konečnou podobu a umístění schválili ošetřovatelé tak, aby na rozdíl od skutečného prostředí neznamenaly pro zvířata žádné nebezpečí.

"Samotné nás překvapilo, když jsme z reakcí postupně zjišťovali, že je to asi poprvé, co nějaká zoo na světě podobnou myšlenku realizovala," poznamenal sochař Christoph Steinbrener, který se na projektu podílel.

Reakce jsou silné a rozporuplné, podle vedení zoo ale převažuje kladný ohlas. Do své původní podoby se výběhy vídeňské zoologické zahrady vrátí až na konci října.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí