zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hydrogeolog: Kdo nesprávně hospodaří, neměl by mít nárok na dotace

14.07.2009
Voda
Zemědělství
Hydrogeolog: Kdo nesprávně hospodaří, neměl by mít nárok na dotace
Dosavadní podmínky pro zemědělské hospodaření v krajině nezamezují dostatečně rizikům a následkům povodní. V nedělních Otázkách Václava Moravce se na tom shodli ministr životního prostředí Ladislav Miko a hydrogeolog Bohumír Jánský.

Podle Jánského musí podmínky hospodaření nastavené ministerstvem zemědělství zemědělce nutit ke správnému způsobu využití půdy. Podnikatelé by tak například neměli na svažitých pozemcích pěstovat širokořádkové plodiny, jako je například kukuřice. „Jestliže tam někdo má pole s kukuřicí, tak by neměl dostat dotace. A pojišťovna by ho neměla pojistit,“ uvedl Jánský. Hydrogeolog přitom reagoval na náměstka ministra zemědělství pro vodní hospodářství Karla Turečka, podle kterého zemědělci v ČR musí dodržovat takzvané zásady správné zemědělské praxe již od roku 2005.

Zemědělci se tak podle Turečka způsobem hospodaření v krajině na prevenci povodní již podílejí. Podle jeho slov je sice možné diskutovat o tom, kam až v tlaku na zemědělce jít. „Nemůže být ale pro zemědělce likvidační,“ zdůraznil Tureček. Podle Jánského ale nikdo nevymýšlí opatření, jak zlikvidovat zemědělství hospodaření v zátopových územích. „My se především snažíme ve svých studiích předkládat takové návrhy, aby zemědělci šli tam, kde je zapotřebí, směrem extenzivním. Tam, kde je dosah stoleté záplavy, prostě nemůže být orná půda,“ zdůraznil Jánský.

Podle viceprezidenta Agrární komory ČR Jindřich Šnejdrly za povodně v ČR v žádném případě nemohou jen zemědělci. „Od roku 1990 poklesla výměra zemědělské půdy v ČR o 600 000 hektarů. Z velké části se na této půdě postavily různé nemovitosti a nemusíme si vysvětlovat, že zasakovací schopnost těchto ploch je nulová,“ zdůraznil Šnejdrla. Letošní bleskové povodně podle něj navíc ukázaly, že nejvíce byly postiženy oblasti v horních tocích řek. Jednou z proti povodňových prevencí je tak podle představitele komory revitalizace a regulace horních toků potoků a říček.

Jak ale uvedl ministr životního prostředí Ladislava Miko, zemědělci sice nejsou jedinou příčinou intenzity povodní, výrazně ale ovlivňují možnost vody zasakovat se do půdy. „Největší podíl povrchu ČR tvoří lesy a zemědělská půda a tam je třeba dělat opatření také,“ uvedl ministr. Jedním z problémů je podle jeho slov postupná ztráta organické hmoty z půdy. Miko přitom ocenil nejnovější pravidla správné zemědělské praxe, které jsou „výrazně lepší“ než pravidla dosavadní, které podle jeho slov nebyla dostatečná. Jako příklad uvedl Miko dosavadní možnost pěstovat širokořádkové plodiny na místech, kde je průměrný sklon svahu až 12 stupňů. Současná pravidla již ale počítají s pěstováním takových plodin jen na svahu s maximálním sklonem sedm stupňů.

Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí