zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody získali významnou přírodní lokalitu v obci Štěměchy

19.07.2009
Příroda
Ochránci přírody získali významnou přírodní lokalitu v obci Štěměchy
Pozemkový spolek Podhorácko provozovaný ZO Českého svazu ochránců přírody Kněžice získal do svého vlastnictví významnou přírodní lokalitu v katastru obce Štěměchy na Třebíčsku. Jedná se o 1,8 ha bývalých obecních pastvin, na kterých se vyskytuje největší populace jednoho z našich nejohroženějších mravenců Formica foreli. Tento druh se u nás v současné době vyskytuje jen v několika málo posledních lokalitách. V případě Štěměch se jedná o největší kolonii tohoto druhu na našem území i ve střední Evropě. Péče o tuto lokalitu je prováděna již několik let a je podpořena z prostředků Ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu a programu Podpora činnosti NNO. 

Kromě pravidelné péče probíhá na lokalitě také průzkum dalších skupin hmyzu, pavouků a také rostlin. Kromě zmíněných mravenců se zde vyskytují některé regionálně ohrožené druhy denních motýlů a brouků.

Vykoupení pozemků od obce bylo možné díky podpoře poskytnuté ČSOB z Programu podpory regionů. Díky těmto prostředkům bylo možné realizovat nejen výkup, ale také nezbytné geodetické zaměření a vytýčení hranic v terénu. Význam této, teprve nedávno objevené, cenné přírodní lokality přesahuje hranice regionu. Díky vstřícnému přístupu obce Štěměchy a podpoře uvedených institucí se ji daří účinně chránit, i když není zahrnuta mezi zvláště chráněná území.

Sledujte další zajímavé informace a zpravodajství z kraje Vysočina

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí