zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NS potvrdil trest 4,5 roku vězení za libčanskou skládku

15.07.2009
Odpady
NS potvrdil trest 4,5 roku vězení za libčanskou skládku

Brno - Nejvyšší soud (NS) potvrdil podnikateli Václavu Etlíkovi trest 4,5 roku vězení za vytvoření nelegálního chemického skladu v Libčanech na Královéhradecku. Soudy jeho počínání hodnotily jako obecné ohrožení a nakládání s nebezpečnými odpady. V dovolání požadoval zproštění obžaloby z obecného ohrožení a zmírnění trestu, avšak neuspěl, zjistila dnes ČTK z databáze usnesení. NS rozhodl bez veřejného jednání.

Podle trestního senátu s předsedou Eduardem Teschlerem Etlík skutečně ohrozil obyvatele Libčan i okolí. "Z analýzy nebezpečí a rizik, které shromážděné nebezpečné odpady a chemické látky představovaly, mimo jiné vyplynulo, že sklad představoval akutní nebezpečí pro své okolí, zvláště pak v případě požáru," uvedli soudci v usnesení.

Způsob zacházení s odpady vůbec neodpovídal platné legislativě. "V jedné větší nádobě byly v mnoha případech nalezeny uskladněné látky, které spolu mohly prudce exotermicky i výbušně reagovat, přičemž v některých nádobách mezi těmito látkami již probíhaly nekontrolované reakce. V areálu také již docházelo k významným únikům nebezpečných látek," zdůraznil Nejvyšší soud.

Libčanský sklad, kde Etlík podle znalců vyvolal protiprávním hromaděním nebezpečných odpadů v podstatě ekologickou havárii, objevili policisté v dubnu 2006. V několika budovách v areálu bývalé továrny Vertex našli v neoznačených sudech stovky tun toxických látek - hořlaviny, výbušniny a chemikálie s vysokým obsahem těžkých kovů. Podnikatel látky nepředával k další likvidaci, přestože mu za to jeho zákazníci platili.

V objektu se nacházely například ropné produkty, žíraviny, vyřazené autobaterie a použité injekční stříkačky a zakrvácené gázy. Královéhradecký hejtman kvůli nahromaděnému odpadu vyhlásil stav nebezpečí, který trval přes týden. Asanační práce pak na místě pokračovaly téměř celý rok.

Podnikatel se hájil tím, že si žádných rizik nebyl vědom, a dokládal to tím, že chtěl na pozemku se skladem vybudovat dům pro sebe a svou rodinu. Navíc tvrdil, že celou situaci s odpady měl pod kontrolou. U soudů padlo postupně několik různých rozsudků. Od krajského soudu Etlík odcházel s osmiletým trestem. Vrchní soud však verdikt zmírnil. Nyní zbývá Etlíkovi už jen možnost podat ústavní stížnost.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí