zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Saharský proud zamíří do Evropy

16.07.2009
Energie
Saharský proud zamíří do Evropy
Dvacet velkých koncernů chce zásobovat německé domácnosti elektřinou ze Sahary. Konsorcium, které bude financovat projekt Desertec za 400 mld. eur (více než 10 bilionů Kč) a jež má vést významná světová pojišťovna Münchener Rück (Munich Re), vznikne už v červenci. První proud ze severoafrické pouště přijde do Německa podle představ budoucích investorů za 10 let.

"Na světové pouště dopadne ze Slunce za šest hodin tolik energie, kolik lidstvo spotřebuje za jediný rok," poznamenal k tomu Gerhard Knies, bývalý fyzik, který se desetiletí angažuje v zápase za ochranu klimatu. Před časem se stal členem dozorčí rady nadace Desertec, jež má k přípravám saharského projektu blízko nejenom názvem. "Dokážeme tak najednou vyřešit několik problémů: Ochranu životního prostředí, nedostatek vody a migraci obyvatel ze severní Afriky," doplňuje šéf německé Společnosti Římského klubu Max Schön.

O možnosti "připojit Evropu" na africké zdroje se mluví už po staletí, dosud nikdy nebyl start projektu tak blízko. Pro realizaci Deserteku jsou dnes k dispozici všechny potřebné technologie - cenově dostupná solární zrcadla soustřeďující záření na trubice, v nichž se ohřeje médium potřebné na výrobu páry pohánějící turbíny, efektivní usměrňovače proudu, výkonné kabely pro jeho přenos pod Středozemním mořem i neméně efektivní zpětné převaděče na střídavý proud.

Zdá se, že mezi investory vládne i přes současnou krizi ochota vložit do projektu slunečních elektráren o výkonu stonásobně převyšujícím kapacitu temelínských bloků, nesmírné částky. Skeptici sice tvrdí, že saharský proud bude v porovnání s produkcí klasických zdrojů nekonkurenceschopný, avšak zájem soukromých investorů a vlád je značný. "Jen Francouzi se asi nepřipojí, neboť sázejí na jadernou energetiku," cituje Süddeutsche Zeitung, který informaci o saharském projektu přinesl, člena představenstva Münchener Rück Torstena Jeworrka.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí