zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Program zelená úsporám není vhodný úplně pro každého, tvrdí památkáři

16.07.2009
Energie
Dotace
Program zelená úsporám není vhodný úplně pro každého, tvrdí památkáři
Zateplování fasády, výměna oken, pořízení kotle na biomasu nebo solárních kolektorů - to vše může zajistit program Zelená úsporám. Žádosti se můžou podávat už od poloviny dubna. Program ale není určený úplně pro každého - na to upozorňují zejména památkáři. Podle nich totiž některé úpravy nemusí budovám, které jsou kulturními památkami, prospět. Národní památkový ústav se chce k programu Zelená úsporám vyjádřit dnes.

Jak řekla v Ranním interview Radiožurnálu generální ředitelka ústavu Naděžda Goryczková, vlastníci národních památek by se měli nejdřív informovat, jak program Zelená úsporám využít. "Pro kulturní památky platí zákon o státní památkové péči a v souladu s tímto zákonem nelze památky nijak obměňovat v jejich architektonickém výrazu - to platí třeba i pro zateplování budov, výměnu oken za plastová nebo taková, která nesouvisí s historickou podstatou památky. My máme obavu, aby vlastníci kulturních památek, kteří nebudou vědět, že tento program lze využít jen na některé typy budov a že v případě historických budov jsou zde určitá omezení, dostali tyto informace včas," uvedla Goryczková.

Všem zájemcům o program Zelená úsporám pak Goryczková doporučuje, aby se předtím informovali na regionálních územních pracovištích Národního památkového ústavu nebo na jeho webových stránkách o možnostech využití programu na chráněné objekty. "Program ale není jen o výměně oken za plastová nebo o zateplování fasád polystyrenem umělými fasádními hmotami, což na historické objekty nepatří. Lidé mohou využít program třeba také na repase rámů historických oken či výměnu oken v podobě kopií historických oken," vysvětlila Goryczková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí