zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát váhá, co s "dárkem" pro ČEZ

21.07.2009
Ovzduší
Energie
Senát váhá, co s  dárkem  pro ČEZ

Poslaneckému "dárku" v hodnotě desítek miliard korun pro polostátní ČEZ hrozí komplikace. Už dva senátní výbory se totiž vyjádřily odmítavě k návrhu novely zákona, který dává energetickým firmám možnost získat po roce 2013 bezplatně emisní povolenky, které Česko loni prolobbovalo v Bruselu. Podle kritiků na ně totiž dosáhne právě jen ČEZ, další firmy by přísné lhůty pro investice do modernizace technologií jen těžko zvládly.

K senátnímu výboru pro životní prostředí, který navrhl sporný přílepek z novely zákona o spotřebních daních zcela vyškrtnout, se včera podle ČTK postavili proti i senátoři z ústavně-právního výboru.

Jejich kolegové z hospodářského výboru už minulý týden doporučili senátorům, aby s novelou souhlasili, ale zároveň upozornili, že lhůty, jak jsou v novele navrženy, jsou pro výrobce elektřiny vražedné.

To tvrdí i kritici novely. "Sněmovna schválila pravidla, jež ukládají zájemcům o ně, aby měli polovinu investic hotovou do roku 2011. Jenomže my jsme počítali s tím, že je rozložíme do roku 2016," řekl nedávno HN Zdeněk Duba, šéf představenstva teplárenské společnosti Dalkia ČR.

Podle zastánců má novela, kterou jako "přílepek" ve sněmovně prosadili exministři průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) a Milan Urban (ČSSD), umožnit rychlou a účinnou modernizaci české energetiky a přispět ke zmírnění dopadů krize - tím, že firmy budou muset vynaložit peníze co nejrychleji.

Senátoři ze senátního hospodářského výboru nicméně uvažují, že připraví novelu, "která bude reálné možnosti výrobců elektřiny respektovat". Jinými slovy, zákonodárcům na stole přistane další přílepek, který pravidla pro získání bezplatných povolenek změkčí.

Nový systém rozdělování povolenek kritizovali ve sněmovně i exministři životního prostředí a financí Martin Bursík (SZ) a Miroslav Kalousek (TOP09).

Senátoři budou o novele hlasovat na schůzi, která začíná ve středu. Pokud návrh shodí, vrátí se k novému projednání do Poslanecké sněmovny.

AUTOR: Martin Petříček
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí