zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pavel Kaufmann: Povolenky nemají lepit rozpočty

22.07.2009
Ovzduší
Pavel Kaufmann: Povolenky nemají lepit rozpočty
Tento týden bude Senát hlasovat o poslanecké novele zákona o emisních povolenkách, která upravuje dočasně bezplatné přidělování povolenek po roce 2012. Okamžité zavedení aukcí na prodej všech povolenek, které prosazují někteří poslanci, by znamenalo revoluci, již by odnesli obyvatelé ČR. Přesto se ozývají kritici bezplatných povolenek, kteří chtějí, aby stát od roku 2013 veškeré povolenky prodával a peníze použil na lepení děr v rozpočtech.

Nejhlasitějším kritikem je poslanec Bursík, který tvrdí, že novela o bezplatném poskytování části povolenek představuje "dar" energetickým společnostem "na úkor státu". Stát prý měl raději všechny povolenky prodat, protože "výnosy z aukcí jsou podle schválené směrnice příjmem členského státu. S 68 miliardami korun se dá udělat dost dobrých věcí," uvádí Bursík.

Podobné názory jsou dokladem totální neznalosti záměru EU. Směrnice Evropského parlamentu a Rady říká, že cílem emisních povolenek je podpora snižování emisí skleníkových plynů. Nikoliv podpora příjmů veřejných rozpočtů. Uvedení kritici ale chápou systém obchodování s povolenkami jako celoevropský fiskální nástroj, který uvaluje zelenou korporátní daň na energetické a jiné společnosti. A to s cílem vypomoci vládám s plněním děravých státních pokladen...

Pokud by energetické společnosti musely ze dne na den kupovat v aukcích veškeré emisní povolenky již od roku 2013, mělo by to negativní dopady na odběratele tepla. Náklady tepláren by se zvýšily, což by vedlo ke zdražení tepla a odpojování spotřebitelů od systémů centrálního zásobování teplem a bobtnání nekontrolovaných lokálních výtopen. Postupný náběh prodejních aukcí na povolenky na přechodné období je tak řešením, které může zmírnit negativní dopady, jež by stát vlastními nástroji nedokázal kompenzovat.

Teplárny nemohou provést radikální ekologizaci za pár měsíců či let. Je tu finanční krize a teplárny si navíc těžko mohou zajistit spolehlivou dodávku hnědého uhlí. V takové době se nedají plánovat a rychle realizovat významné investice do modernizace.

Průhlednou a efektivní modernizaci mohou provádět pouze vlastníci tepláren. Podpora investic v podobě přídělu povolenek zdarma proto musí směřovat jim. Jinak nebude dosaženo původního cíle a ekologická modernizace neproběhne. Anebo cíl dosažen bude, ale jen za cenu hrozivých sociálních dopadů spojených s vynuceným zvýšením cen tepla a odchodem spotřebitelů k méně ekologickým zdrojům vytápění.


Pavel Kaufmann
Autor je tiskovým mluvčím Teplárenského sdružení ČR
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí