zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozhoduje parlament, nebo ČEZ?

22.07.2009
Ovzduší
Energie
Rozhoduje parlament, nebo ČEZ?
Senát bude dnes hlasovat o novele zákona o spotřebních daních, ke kterému připojil ČEZ (za asistence poslanců Římana, Urbana a Vojíře) přílepek. Jeho obsahem je pro českou ekonomiku velmi nešťastně uchopená transpozice směrnice o obchodování s povolenkami na oxid uhličitý. Pomiňme formální stránku věci - totiž, že jde o protiústavní přílepek a že Martin Roman jím obešel jak ministerstvo životního prostředí, tak vládu. Důležitější je obsahová nedomyšlenost návrhu: českému průmyslu a životnímu prostředí neprospěje, ale poškodí je.

Problémem je, že přílepek stanoví šibeniční lhůtu pro povinnost elektrárenských společností a průmyslových podniků realizovat investice do modernizace jejich energetických zařízení. Nárok na bezplatně přidělenou část emisních povolenek na oxid uhličitý mohou podle přílepku uplatnit pouze ty společnosti, které dokážou proinvestovat alespoň 50 % ze svého plánu investic do modernizace infrastruktury a čistých technologií do konce roku 2011! Toto zjevně diskriminující ustanovení má za cíl zvýhodnit ČEZ, který by rád vykázal již realizované či připravované investice do rekonstrukce uhelných elektráren (Tušimice, Prunéřov, Ledvice) jako tzv. adicionality, tj. investice navíc vyvolané emisním obchodováním. Jeho konkurenti by přitom nestačili do konce roku 2011 připravit ani projektovou dokumentaci a získat příslušná povolení, natož doložit skutečně investované prostředky.

Přijme-li Senát přílepek, pak dojde k tomu, že komise s nejvyšší pravděpodobností Česku národní plán investic do modernizace infrastruktury a čistých technologií neuzná. Článek 10 c), odst. 3 směrnice ukládá komisi přijmout pokyny, podle kterých budou členské státy postupný náběh aukcí zavádět tak, aby metoda přidělování povolenek nenarušila hospodářskou soutěž. Který manažer rozhodne o investici za desítky miliard korun, nebude-li mít jistotu, že se mu investice v podobě přidělených povolenek zdarma vrátí?

ČEZ už ví, že zašel příliš daleko. Aby uklidnil bouřící se partnery z průmyslu a konkurenty z elektrárenských společností, slíbil, že zajistí další novelu přílepku cestou senátní iniciativy, která bude předložena ještě v srpnu. Ta má opravit nerealistické a diskriminační lhůty. Absurdní? To se jen hraje jen o zachování tváře generálního ředitele. Na úkor tváře Senátu.

Projeví-li se Senát jako pojistka demokracie a přílepek odmítne, žádné nebezpečí nehrozí. MŽP již připravuje novelu zákona o obchodování s povolenkami; podle pokynů EK návrh upraví a předloží jej vládě. Čas je do konce září 2011. Podniky budou moci zohlednit investice provedené po 25. červnu 2009. Jde o 68 miliard korun a k tomu by se měla vyjádřit vláda vzešlá z řádných voleb. Jde o to, aby náběh aukcí mohli využít spravedlivě všichni - a aby měl stát jistotu, že investice skutečně zlepší stav životního prostředí.


Martin Bursík
Autor byl ministrem životního prostředí (2007 - 2009)
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí