zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědecká knihovna v Olomouci se snaží o zelenější provoz

24.07.2009
Obecné
Vědecká knihovna v Olomouci se snaží o zelenější provoz
Vědecká knihovna v Olomouci – po Magistrátu města další velká olomoucká veřejná instituce – hledá cesty k šetrnějšímu provozu. V rámci projektu Sítě ekologických poraden STEP získala zdarma studii, obsahující environmentální analýzu provozu a návrhy opatření, která mají šetřit životní prostředí i finance této veřejné instituce.

Tato studie je prvním krokem k tzv. zelenému úřadování, tedy způsobu fungování institucí a úřadů, který bere ohled na životní prostředí – snižuje spotřebu vody a energií, používá recyklované materiály třídí odpad. U nás se systém zeleného úřadování teprve dostává do povědomí; ve vyspělejších zemích je již často standardem fungování veřejné správy.

Rozboru byly podrobeny hlavní budovy na Bezručově a Ostružnické ulici a zkoumaly se různé aspekty provozu. Následně bylo vytipováno šest hlavních oblastí pro úspory a ekologizaci – lepší hospodaření s vodou, ekologický úklid, šetrný provoz kancelářské techniky, nákup občerstvení z produktů ekologického zemědělství, snížení spotřeby papíru a kancelářských potřeb spolu s využitím šetrnějších alternativ (recyklovaný papír, opakovaně použitelné psací potřeby bez toxických složek aj.) a důslednější třídění odpadů. Analýza také ukázala, že k přírodě ohleduplnější provoz není dražší, naopak díky úsporám energie a vody knihovna ušetří desítky tísíc korun ročně. [1]

Vedení i zaměstnanci knihovny se k myšlence zeleného úřadování a navrhovaným změnám staví velmi vstřícně. Potěšilo je, že přírodu a její zdroje mohou šetřit i na pracovišti, které se otázkami ochrany životního prostředí běžně nezabývá.. Některá opatření jsou inspirací i do domácnosti.

Kontakty:

Hnutí DUHA: Renata Placková; renata.plackova@hnutiduha.cz; 737 136 911
Síť ekologických poraden STEP: Šárka Kšiňanová; sarka.ksinanova@ekoporadna.cz

[1] Celý text studie můžete stáhnout zde: www.hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí