zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský trh se tulením výrobkům definitivně uzavře v roce 2010. Kanada se bouří.

03.08.2009
Příroda
Evropský trh se tulením výrobkům definitivně uzavře v roce 2010. Kanada se bouří.

Rada ministrů EU v pondělí přijala nařízení o zákazu obchodu se všemi tuleními výrobky v EU. Učinila tak poslední krok potřebný k schválení tohoto nařízení před jeho implementací. Ochránci zvířat se radují. Již nyní jsou dopady schvalovaného zákona znatelné – odhaduje se, že v Kanadě bylo při letošní lovecké sezóně zachráněno přes 200 000 životů tuleňů grónských (Phoca groenlandica).

          „Zákaz obchodu s tuleními výrobky považujeme za historický mezník v ochraně zvířat.“ vysvětluje Tomáš Popp, předseda sdružení Svoboda zvířat, které na jaře v ČR organizovalo kampaň zvanou Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti, jejímž cílem bylo napomoci prosazení tohoto zákona v EU. „V průběhu celé kampaně se ukazovalo, že česká veřejnost je k tématu ochrany tuleňů velmi citlivá a osud tuleních mláďat jí rozhodně není lhostejný. Během tří měsíců odeslali čeští občané svým zástupcům v Evropském parlamentu přes 10 000 e-mailových žádostí o podporu úplného zákazu obchodu s tuleními výrobky v EU. Naše facebooková skupina s názvem „Zachraňte tuleně! I Váš hlas může rozhodnout“ se rozrostla na neuvěřitelných téměř 57 000 členů.“ doplňuje Popp.

          Kanada se však s rozhodnutím EU nehodlá smířit a o zákazu chce s Evropou i nadále vyjednávat. Zvažuje dokonce, že podá stížnost u Světové obchodní organizace. Podle webových stránek kanadské vlády byla hodnota komerčního lovu tuleňů v roce 2009 méně než 1 milion EUR. Ceny tuleních kůží klesly v tomto roce téměř o polovinu ve srovnání s rokem minulým. Celkem 30 států světa již zakázalo prodej výrobků z tuleňů (včetně
7 z 10 největších kanadských exportních trhů, což představuje 85 % z celkového objemu kanadského exportu).

          „Ochránci zvířat na celém světě již přes 40 let proti komerčnímu lovu tuleňů vystupují především proto, že je nepředstavitelně krutý a nehumánní. Probíhá na rozsáhlém území ve velmi krátkém čase. To znamená, že aby lovci na této aktivitě dostatečně vydělali, musí v co nejkratším čase zabít co nejvíce tuleňů. Pravidlem lovu se tak stává rychlost, nikoliv humánnost. Pozorovatelé byli svědky mnoha krutostí - vláčením ještě živých tuleňů zavěšených na ostrých hácích po ledu počínaje a stahováním zraněných, ale ne zcela mrtvých tuleňů zaživa z kůže konče.“ dodává Tomáš Popp.

          V současné době probíhá neméně krutý lov lachtanů jihoafrických (Arctocephalus pusillus) v Namibii. Každým rokem je zde zabito okolo 80 000 mláďat těchto savců. Sezóna zde začala počátkem července a lovci již zabili tisíce zvířat. I tak je tento lov ve srovnání
s lovem tuleňů v Kanadě docela neznámý. Je tomu tak také proto, že k namibijskému lovu nemají přístup nezávislí pozorovatelé, tudíž existuje jen málo záznamů.

Více informací na: www.protisrsti.cz, www.svobodazvirat.cz.

Kontaktní osoba: Lucie Moravcová (lucie.moravcova@svobodazvirat.cz , 736 766 188).
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí