zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZká cesta do Kodaně

04.08.2009
Klimatické změny
ČEZká cesta do Kodaně

Senát minulý týden připravil rozpočet o desítky miliard korun za emisní povolenky. Ty po schválení "klimatického" přílepku k novele zákona o spotřební dani připadnou elektrárenským společnostem, zejména ČEZ. Zároveň evropští ministři životního prostředí ve stejné době ve švédském Ăůre debatovali o tom, jak se budou jednotlivé země unie podílet na financování chystané kodaňské klimatické dohody. Obě události spolu bohužel přímo souvisí.

Evropská rada se v prosinci 2008 shodla, že polovina příjmů získaných z prodeje emisních povolenek má jít zpátky do boje proti změně klimatu. "Spravedlivý díl" peněz, jež mají rozvojovým zemím pomoci s adaptací na klimatické změny, přitom nebude možné najít jinde než právě ve výnosech z aukcí povolenek. Debata o finančních zdrojích na tento účel byla zahájena ještě za našeho předsednictví, Švédsko ji chce ukončit letos v říjnu, před kodaňskou konferencí. Je přitom krajně nepravděpodobné, že by Česko dostalo úlevy ze spolufinancování evropského závazku proto, že již své povolenky rekordně rychle rozdalo elektrárenským firmám.

Česká debata o klimatickém přílepku se ale soustředila v podstatě pouze na dvě otázky. Jednak na potenciální rozpor s českou ústavou (podle dřívějších nálezů Ústavního soudu není možné k zákonům přidávat novely jiných zákonů, které s obsahem "nosiče" nesouvisejí). Druhým tématem pak bylo, že časové termíny pro využití bezplatných povolenek jdou na ruku především ČEZ, který má již řadu rozvojových projektů v šuplíku. Poslanci i senátoři však zcela opomněli fakt, že o peníze z prodeje emisních povolenek přijde státní rozpočet, který je bezpochyby bude potřebovat - například právě na již zmíněné spolufinancování evropské pomoci rozvojovým zemím.

Zajímavé je, jak možnost rozdat povolenky zdarma vznikla. Když se totiž na konci roku 2008 schvaloval klimaticko-energetický balíček, unie ve strachu, co by s balíčkem mohlo udělat české předsednictví, do textu směrnice přidala výjimky pro Polsko a Česko. Podle ní budou tyto země moci zdarma přidělit část povolenek v letech 2013 - 2020. Jedním dechem mnozí dodávali, že nevěří tomu, že by se některá vláda dobrovolně připravila o tak významný příjem státního rozpočtu. Český parlament to však - na popud ČEZ - udělal.

Stát se tak v roce 2013 dobrovolně vzdá 70 procent příjmů z aukcí povolenek. Parlament přitom rozhodl bez konzultace s vládou. Přijatým přílepkem bude nejenom na několik let oslaben rozpočet, ale také se významně snížil prostor, který bude mít vláda vzešlá z říjnových voleb pro dojednání finanční kapitoly kodaňské klimatické dohody. Chápu, že takové ohledy nemusí mít firmy, které si minulý týden na léta dopředu zajistily slušné příjmy. Politiky, kteří usilují o účast ve vládě, jejíž premiér českou delegaci do Kodaně povede, by to ale zajímat mělo.


Jan Dusík
Autor je prvním náměstkem ministra životního prostředí

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí