zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha řeší, kam bude v budoucnu vozit odpad

06.08.2009
Odpady
Praha řeší, kam bude v budoucnu vozit odpad

Obyvatelé Ďáblic už nechtějí další rozrůstání skládky odpadů na svém území. Praha a celé střední Čechy tam smetí vozí už 16 let. Sousední městská část Březiněves a taky hlavní město ale chtějí pravý opak a společně prosazují změnu územního plánu tak, aby skládkování mohlo dál pokračovat. Od provozovatele - firmy ASA - jim totiž každoročně plynou milionové dotace.

Ďáblická skládka bude za dva roky zaplněná. Hlavní město ji proto plánuje rozšířit, svozové firmy by jinak byly nucené stavební suť a další nespalitelný odpad vozit mimo Prahu. Ďábličtí obyvatelé ale tvrdí, že město postupuje proti rozvojové studii. "V plánu odpadového hospodářství stojí, že je potřeba v rámci Středočeského kraje nové úložiště," tvrdí ďáblický zastupitel Vladimír Novotný (ODS). Skládka podle ďáblických zatěžuje životní prostředí a jejímu rozšíření chtějí zabránit vyhlášením místního referenda. Obyvatelům vadí hustá doprava a neznají prý ani zdravotní rizika.

Radní pro územní rozvoj pražského magistrátu Martin Langmajer (ODS) ale tvrdí, že by kvůli uzavření skládky museli Pražané platit vyšší poplatky za odpad. Ten by se totiž musel vozit na skládku u obce Radim a jenom kvůli delší vzdálenosti by byl svoz odpadů dražší o deset procent.

Proti rozšíření ďáblické skládky nic nenamítají v Březiněvsi, kam by se rozšířila. Slibují si od toho vyšší dotace do svého rozpočtu - zatímco teď dostává Březiněves pět milionů a Ďáblice deset milionů ročně, tento poměr by se mohl změnit. "Skládka nás nijak neohrožuje, přináší nám ekonomický efekt a městská část z ní profituje ve všech možných oblastech," vysvětluje starosta městské části Březiněves Jiří Haramul (nez.).

O rozšíření skládky má zájem samo hlavní město, od firmy ASA totiž ročně dostává miliardu korun, což je zhruba 5 % rozpočtu. Změna územního plánu na rozšíření skládky je téměř připravená a vedení magistrátu spoléhá na to, že ji pražští zastupitelé projednají už v září, tedy před konáním ďáblického referenda, které se uskuteční zároveň s volbami do sněmovny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí