Soutěže o vytvoření umělého prostředí pro zvířata žijící volně ve městě se zúčastnilo 31 světových milovníků ekologie. Zvítězily věže tvořené z recyklovaných materiálů ze zdemolovaných budov, jež mají poskytnout útočiště především ptákům a drobné zvířeně. První  prototyp vznikne v centru města Leeds ve Velké Británii. Návrh pochází z architektonického studia Garnett Netherwood.

Ekologie na druhou

Otec myšlenky Neil Oxlee o projektu říká: „Naším cílem je využít ke stavbě věží materiál ze zbouraných objektů a podpořit vegetaci vhodnou pro volně žijící zvířata. Projekt vznikl opravdu rychle, teď budeme spolupracovat s ekology, abychom se ujistili, že máme pravdu a celý systém je funkční. Na skutečnou rekonstrukci budov má zároveň vliv, jaké materiály poskytnou demolice starých budov. Je to velice vzrušující.“

Designér Neil Oxlee se svým návrhem

Designér Neil Oxlee se svým návrhem

FOTO: Archiv firmy garnettnetherwood.com

Ve „zvířecích panelácích“ se najde místo skutečně pro každého, podzemní patra jsou určena pro hmyz a bezobratlé, stejně jako pro hlodavce a lišky. Nejvyšší patra mohou sloužit jako hnízdiště nesčetných druhů ptáků, ale poskytnou úkryt i veverkám a dalším šplhajícím savcům. Výsledky průzkumu volně žijících zvířat v oblasti Leeds určí, kde vzniknou další ekologické stavby.