zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

06.08.2009
Obecné
Krátce - různé

Závody Nascar chtějí zlepšit svůj ekologický otisk. Závodní dráha Pocono v Pennsylvanii, která je každý rok hostí, se proto rozroste o solární elektrárnu zabírající více než 25 akrů. "Myslím, že jde o unikátní projekt," řekl ředitel dráhy Brandon Igdalsky novinám New York Times. Celkem půjde o 40 000 solárních panelů, které dohromady budou mít výkon kolem 3 MW. Dokončení se očekává v roce 2010, rozpočet je kolem 15 mil. dolarů. Závodní dráha Pocono tak bude dalším sportovním areálem, který využívá solární energii - podobně jako například národní stadion na Taiwanu. Právě rozlehlé plochy sportovišť, ať už jde o dráhy nebo stadiony, jsou pro instalaci solárních panelů ideální. Kromě této iniciativy se ale Nascar vyrovnat své účty s přírodou i jinak, například každý rok chce zasadit 20 akrů stromů.

V historickém centru města Písek je již vybráno celkem 6 lokalit, kde budou umístěny podzemní kontejnery na tříděný odpad. S podzemními kontejnery      mají již několik let zkušenosti Pražské služby, které zajišťují svoz odpadu z kontejnerů zabudovaných na Petrském náměstí v centru Prahy.
O provozu podzemních kontejnerů v Praze jsme již uveřejnili článek v předchozím roce. Petrské náměstí působí upraveně a podzemní kontejnery jsou zde využívány. Obdobné kontejnery jsou dále umístěny na Václavském náměstí a ve Vodičkově ulici.  Přestavitelé města Písek se rozhodli věnovat finanční prostředky na úpravu potřebných prostorů v centru města. Předpokládá se s částkou 800 tisíc až 1,2 miliónů korun na úpravu jednoho místa. Pokud město nezíská na vybudování podzemních kontejnerů dotaci, půjdou finanční prostředky z městského rozpočtu. Představitelé města dále schválili vyhlášku, dle které budou muset být popelnice umístěné v průjezdech domů a na ulici budou jen v termínech vyvážení popelnic. Pokud lidé nebudou mít prostor na popelnice v domě, mohou si pronajmout část chodníku za celoroční poplatek 500 korun.
Umístění kontejnerů protříděný odpad zvažují představitelé dalšího jihočeského města. V Táboře jsou již vybrané tři lokality v centru města - na Tržním náměstí, na náměstí Mikuláše z Husi a u hotelu Dvořák.

Lidé žijící u trati v Zábřehu na Šumpersku musí žít za zdí. Rok a půl se snažili ubránit stavbě protihlukových stěn. Drážní úřad ale rozhodl, že je proti hluku z projíždějících vlaků budou chránit i proti jejich vůli. Dva a půl až tři metry vysokou stěnu budou mít asi 25 metrů od oken. Informuje o tom dnešní Šumperský a jesenický deník.

V září se chystá japonský Denon uvést na trh novinku. Půjde o první in-ear sluchátka s aktivním potlačením šumu o této firmy. AH-NC00 slibují potlačení okolního hluku o 99 %. Pro napájení poslouží jedna mikrotužková baterie (AAA), dle výrobce si s ní si užijete 40 hodin ticha. Cena se má pohybovat poměrně vysoko, kolem 160 liber (přibližně 5 000 Kč). Na druhou stranu Denon slibuje použití technologií jako „Compressed Audio Restorer“ a „Radial Cascade Damper“, což by mohlo uspokojit nejednoho audiofila.

Balená voda se prodává až pětsetkrát dráž než voda z vodovodu. Přitom kvalita je na stejné úrovni. Na Pardubicku je voda z kohoutku možná ještě lepší. Pardubické vodovody a kanalizace využívají několik zdrojů podzemní minerální vody, která je vhodná pro pití, a svým obsahem předčí řadu drahých balených vod na pultech obchodů. Ředitel pardubického VaKu Josef Fedák si myslí, že současný stav na trhu s vodou je výsledkem reklamních kampaní.
"Říká se, že je to výhodnější než ropa. Protože to je samozřejmě otázka reklamy, kde ten člověk vidí v televizi tak i tak, na všechno lze najít pro a proti. Myslím si, že ale kvalita vody z vodovodu se za posledních deset let rapidně zlepšila."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí