zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrifikace aut dostává další impuls

13.08.2009
Ekologická auta
Elektrifikace aut dostává další impuls

Automobilky se připravují na přechod na elektřinu. Do roku 2011 by v mnoha evropských městech měly vzniknout zárodky infrastruktury, která umožní šíření elektromobilů.

"Musíme se připravit na to, že v našem odvětví přichází nová éra, jaká tu ještě nebyla," tvrdí pro Automotive News Thomas Weber z vedení koncernu Daimler, který má na starosti výzkum a vývoj, a dodává, "Základem úspěšné elektrifikace je vyřešení finančních problémů, jež jsou s ní spjaty."

ČTĚTE TAKÉ: Elektrické Mini potkáte také v Evropě

Výrobci jsou připraveni dodávat auta na trh. Renault s Nissanem slibují první sériový elektromobil na rok 2011, u General Motors chystají svůj plug-in hybrid Chevrolet Volt na konec roku 2010, u BMW testují elektrické Mini a u Mercedesu malý Smart.

ČTĚTE TAKÉ: Subaru vidí budoucnost v elektřině

Největší dosavadní evropský projekt se rozjede počátkem roku 2009 v Berlíně. Infrastrukturu v podobě pěti set dobíjecích stanic zajistí společnost RWE a testování se zúčastní přinejmenším sto elektrických smartů. O rok později Volkswagen hodlá předvést své připravované miniauto Up a začne testovat dvacet plug-in hybridů Golf Twin-Drive.

ČTĚTE TAKÉ: Elektrické evangelium se šíří do Monaka

Podobné projekty se rozběhnou i v dalších zemích: Dánsku, Portugalsku nebo Japonsku. Jak ovšem upozorňují specialisté z Renaultu, i tak malá země jako Izrael bude k plnému pokrytí potřebovat kolem půl milionu nabíjecích míst.

ČTĚTE TAKÉ: Elektromobily se řítí ze všech stran

Pro šíření elektromobilů jsou nejdůležitější nabíjecí stanice.Ve Francii spolupracuje s Toyotou, PSA Peugeot Citroën a s Renaultem elektrárenská společnost EDF. "Především je třeba zajistit jednotný standard zásuvek u všech nabíjecích míst po celé Evropě stejně jako způsob, jakým se bude energie účtovat zákazníkům," prohlašuje Eric Breton, specialista Peugeotu na hybridní pohony.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí