zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výzkumné regionální centrum Jihočeské univerzity - VÚRH JU ve Vodňanech úspěšné v hodnocení aplikačního a inovačního potenciálu

10.08.2009
Voda
Příroda
Výzkumné regionální centrum Jihočeské univerzity - VÚRH JU ve Vodňanech úspěšné v hodnocení aplikačního a inovačního potenciálu
Projekt Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s názvem „Jihočeské výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz“ byl v průběhu měsíce července velmi pozitivně hodnocen národním panelem složeným z uznávaných odborníků z akademické a privátní sféry z hlediska aplikačního a inovačního potenciálu a přiblížil se tak významným způsobem ke své realizaci.

Tento projekt se uchází o evropské finanční prostředky z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace o celkovém objemu přibližně 370 mil. Kč. Jeho hlavním cílem je vybudovat ve městě Vodňany špičkové středoevropské regionální vědecko-výzkumné centrum s výrazným mezinárodním potencionálem.

Jednou z mnoha výzkumně-inovačních aktivit v rámci projektu je například výzkum kvality rybího masa, jehož cílem je inovace v rámci systémů odchovu hospodářsky nejvýznamnějších druhů ryb v ČR, především kapra a lína, s ohledem na vylepšení kvality masa zvýšením obsahu omega-3-mastných kyselin. Tyto kyseliny mají zcela zásadní význam v prevenci proti civilizačním (kardiovaskulárním) chorobám.

Úspěšná realizace projektu by měla v následujících 5 letech vygenerovat kolem 50 nových pracovních úvazků ve výzkumu a vývoji a dalších přibližně 100 pracovních míst v navazujícím sektoru rybářství a ochrany vod, na 100 aplikovaných výsledků výzkumu a vývoje a kolem 300 vědeckých a odborných publikací.

V rámci závěrečného hodnocení budou projekt posuzovat zahraniční odborníci v rámci mezinárodního panelu. Pokud bude projekt úspěšně hodnocen i v rámci tohoto panelu, už nebude bránit nic jeho finanční podpoře z evropských strukturálních fondů a jihočeský region tak získá špičkové výzkumné centrum světových parametrů.

Prof. Ing. Otomar Linhart, DrSc., ředitel VÚRH JU

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí