zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další dvě mláďata orla skalního budou vypuštěna do beskydské přírody

10.08.2009
Příroda
Další dvě mláďata orla skalního budou vypuštěna do beskydské přírody

Praha (Pressweb) - V pondělí 10. srpna se uskuteční již 4. vypouštění mláďat orlů skalních, které probíhá na základě unikátního projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Dnes o tom informovala tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jarmila Krebsová.

Tito majestátní ptáci, které má nejedna země ve svém státním znaku, byli v minulosti na území ČR vyhubeni a více než 100 let zde pravidelně nehnízdí. Pozorovat je bylo možné pouze výjimečně během přeletu přes naše území nebo při migraci.

Vypouštění provádí ZO ČSOP Nový Jičín a na pozvání vedoucího projektu Petra Orla se akce zúčastní i náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Zajímavostí není pouze jméno šéfa projektu, ale také skutečnost, že vypouštěný orel se jmenuje Miko. To, že se jedná o jméno současného ministra životního prostředí, který navíc stejně jako orel, má kořeny na Slovensku, není náhoda.

Do volné přírody budou v pondělí v 10 hodin v prostoru mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím vypuštěna dvě mláďata, samice Lia a samec Miko, na cestu do volnosti je vyprovodí samice Hanka, která byla vypuštěna již v roce 2007.

Projekt „Návrat orla skalního do ČR“ již běží čtvrtým rokem. První mláďata byla vypuštěna v roce 2006. Projekt na záchranu orlů skalních počítá s vypouštěním slovenských mláďat orlů získaných se souhlasem vládních institucí ochrany přírody Slovenské republiky, za spolupráce odborných organizací, včetně nestátních. Nevládní organizace (Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně – Záchranná stanice v Bartošovicích na Moravě) pracuje v úzké spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy a Zoologickou zahradou v Ostravě a předních odborníků. Cílem projektu je vytvoření stabilní hnízdní populace, tak jako tomu bylo v Moravskoslezských Beskydech před 150 lety. Předpokladem je propojení se slovenskou populací a rozšíření orlů skalních i na dalších územích ČR.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí