zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická katastrofa ohrožuje rezervaci Camargue

11.08.2009
Havárie
Chráněná území
Ekologická katastrofa ohrožuje rezervaci Camargue

Paříž - Známou přírodní rezervaci Camargue na jihu Francie ohrožuje několik milionů litrů ropy, které vytekly z prasklého ropovodu procházejícího regionem.

Podle údajů ze soboty ministerstva životního prostředí v Paříži surovina zaplavila asi dva hektary půdy v rezervaci. Situace už je pod kontrolou, příčiny prasknutí ropovodu se vyšetřují, napsala agentura DPA.

Státní tajemnice pro životní prostředí Chantal Jounannová označila případ za katastrofu pro životní prostředí neobydlené rezervace stepní krajiny na jihu země. V chráněném prostoru severovýchodně od přístavu Marseille žijí mimo jiné vzácné druhy ptáků. Ochránci přírody se obávají, že vylitá ropa může mnoho z nich zahubit.

Podle dostupných poznatků unikly z ropovodu společností SPSE (Société du Pipeline Sud-Européen) asi 4000 kubických metrů ropy. Zdroje podzemní vody zatím údajně ohroženy nejsou. "Situace je pod kontrolou," řekl ředitel SPSE François Trabucco deníku La Provence. Zasaženou část rezervace poblíž městečka Saint-Martin-de-Crau mají v nejbližší době očistit specializované tý­my.

K nehodě došlo již v pátek, zpozorována byla ale později. Státní zastupitelství zahájilo vyšetřování případné zodpovědnosti.

Společnost SPSE zásobuje svým 769 kilometrů dlouhým ropovodem několik rafinerií. Trasa vede z Fos-sur-Mer poblíž Marseille přes jižní Francii, Švýcarsko až do Německa, podle dostupných údajů přepravuje asi 23 milionů tun ropy ročně. Největším podílníkem je francouzská společnost Total, německá chemička BASF vlastní deset procent.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí