zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Izolační desky na přírodní bázi

19.08.2009
Vytápění, zateplení
Izolační desky na přírodní bázi

Moderní technologie spojení dřevních vláken se obejde bez syntetických lepidel.

Více než padesát let zkušeností s výrobou izolací z dřevovlákna umožňují společnosti Smrečina Hotafex(r) vyrábět vysoce kvalitní izolace na přírodní bázi. Jde o dřevovláknité izolační desky z aglomerovaného dřeva jehličnanů.

Moderní technologie spojení dřevních vláken se obejde bez syntetických lepidel. Toto spojení zabezpečují přirozené složky dřevních vláken - lignin a hemicelulóza, které se působením vody a tepla znovu aktivují. Při nahodilém ukládání vláken pak vznikají v deskách vzduchové bubliny, které jim dodávají vynikající izolační vlastnosti.

Dlouhodobé zkušenosti s využíváním dřeva ve stavebnictví a inovativní výrobní technologie v sobě kombinují všechny předpoklady pro jeho využívání jako izolačního materiálu, jehož původ je v trvale obnovitelných zdrojích.

S RESPEKTEM K EKOLOGII

Dřevovláknité desky Hofatex(r) jsou vhodným řešením pro izolace, rekonstrukce nebo sanace veškerých stavebních konstrukcí. Skladby konstrukce na bázi dřevovláknitých desek jsou ze stavebně fyzikálního hlediska vysoce kvalitní a zabezpečují minimalizaci tepelných ztrát.

Při výrobě dřevovláknitých desek není zatěžováno životní prostředí. Na jejich výrobu se totiž používá méně hodnotné dřevo - jediná domácí trvale obnovitelná surovina. Izolační desky Hofatex(r) patří pod mezinárodní značku NFB. Navíc jsou plně recyklovatelné. Mohou se nezávadně spalovat nebo použít při kompostování a jiné ekologicky šetrné likvidaci.

Izolační desky Hofatex(r) se vyrábějí podle norem EN 13171 a EN 622 a podléhají testování v renomovaných zahraničních institucích. Díky tomu nesou značku shody CE.

SYSTÉMOVÉ ŘEŠENÍ

Tepelně izolační desky Hofatex(r) Therm zajišťují hlavní tepelnou izolaci střešní konstrukce a největší měrou přispívají k ochraně vnitřních prostor před přede-hříváním v letních měsících. Ve střešních konstrukcích zateplených dřevovláknitými deskami Hofatex(r) se na krokve místo pojistné hydroizolace nainstalují desky Hofatex(r) UD, které chrání hlavní tepelnou izolaci mezi nebo nad krokvemi a zároveň fungují jako dodatečná tepelná izolace. Celoplošné pokrytí deskami zabezpečuje maximální snížení vlivu tepelných mostů.

Významnou součástí obalového pláště stavební konstrukce, která tvoří největší plochu ve styku s interiérem, je obvodová svislá stěna, v níž vznikají největší tepelné ztráty. Dřevovláknitou izolaci Hofatex(r) lze použít jak pro krok-vové, tak stěnové konstrukce. Vnitřní jádrovou izolaci tvoří desky Hofatex(r) Therm DK jako hlavní tepelně izolační vrstva stavební konstrukce. Desky Hofatex(r) UD představují celoplošnou vrstvu přídavné izolace na úrovni odvětrané fasády a snižují tak vliv tepelných mostů v oblasti rámů na celkové tepelně technické parametry konstrukce.

V případě zateplení fasády kontaktním omítkovým systémem je možné použít desky Hofatex(r) SysTherm. Masivní obvodové konstrukce (dřevo, cihla, pórobeton, beton a podobně) je možné zateplit a izolovat z interiérové i exteriérové strany. Z interiérové strany lze použít izolační desky Hofatex(r) Therm, při zateplení ze strany odvětrávané fasády je možno aplikovat desky Hofatex(r) UD, na kontaktních fasádách desky Hofatex(r) SysTherm v omítkovém systému.

Další informace na www.hotafex.eu, nebo www.insowool.cz.


Výhody použití ve stavebních konstrukcích

Uplatnění izolačních desek Hofatex(r) ve stavebních konstrukcích znamená řadu výhod:

> ochrana interiéru před chladem a mrazem v zimním období

> vynikající ochrana interiéru před letními vedry

> zabezpečení zvukové izolace před vzdušným a kročejovým hlukem

> zabezpečení neprůvzdušnosti konstrukce

> maximální celoplošné pokrytí a redukce tepelných mostů v oblasti krokví nebo sloupků

> možnost použití ve všech materiálových systémech (dřevostavby i klasická výstavba)

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí