zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické využívání energetických pilot

20.08.2009
Energie
Ekologické využívání energetických pilot
Ve Velké Británii se Skanska Cementation stala průkopníkem ve využívání energetických pilot
Již v průběhu stavby jsou do monolitických betonových pilot nebo prvků podzemních stěn zabudovány vložené podzemní smyčky s uzavřeným okruhem průtokového média. Piloty se tak stávají součástí TZB.

Ve společnosti Skanska AB byl počátkem roku 2008 vytvořen tým Green Construction, který má vytyčen jednoznačný cíl: poskytovat svým zákazníkům ekonomicky atraktivní a ekologicky ohleduplná zelená řešení. Jde o produkty a služby s pozitivním vlivem na životní prostředí, které byly s úspěchem použity na projektech této společnosti a mohou být sdíleny jinými obchodními jednotkami mezinárodního koncernu. Rozšiřují se prostřednictvím intranetové aplikace Green Toolbox, která mimo jiné obsahuje databázi těchto zelených řešení.

Skupina Skanska v ČR a SR přispěla do databáze zelených řešení technologií recyklace asfaltových vozovek na místě zastudena, projekty bioplynových stanic s vysokým elektrickým výkonem, znalostí diagnostiky a likvidace azbestu. Další řešení se postupně zpracovávají.

TRANSFER TECHNOLOGIÍ

Ve Velké Británii se Skanska Cementation stala průkopníkem ve využívání energetických pilot (Energy Pile), které jsou kombinací nejnovější konstrukční technologie a využití geotermální energie. Již v průběhu stavby jsou do monolitických betonových pilot nebo prvků podzemních stěn zabudovány vložené podzemní smyčky s uzavřeným okruhem průtokového média. Tvoří je roztok glykolu a vody a v propojení s tepelnými čerpadly se využívá rozdíl mezi teplotou pod zemí a na povrchu. Podle podmínek ročního období je tato síť uplatňována k ochlazování prostoru budovy při teplém počasí odvedením tepla do země, při chladném počasí se naopak teplo čerpá ze země. Teplotní gradient 5 až 6 stupňů Celsia splňuje při ustáleném stavu termoregulační požadavky budovy. Betonové piloty tak slouží pro založení stavby a zároveň se do nich předem vkládají prostředky pro dlouhodobé vytápění a chlazení prostoru.

Vícenáklady spojené s instalací tohoto systému (tepelná čerpadla, podzemní smyčky) se investorovi vracejí během 3 až 6 let, přičemž životnost tohoto systému se odhaduje na více než 200 let.

V rámci různých projektů instalovala Skanska již přes 2300 těchto pilot. Za řešení Energy pile získala v roce 2008 dvě ocenění, Quality in Construction a UK Green Subcontractor of the Year.

GREEN BUILDING V ČR

V rámci Commercial Development Nordic nabízí Skanska znalost v oblasti energeticky inteligentního návrhu budovy, jejíž součástí je hodnocení životního cyklu a modelování nákladů na budovu v jeho průběhu, což umožňuje stanovit nejefektivnější metody pro minimalizaci její spotřeby energie.

Z charakteristik návrhů energeticky úsporných budov je možno uvést účinné nízkorychlostní ventilační systémy, rekuperace odváděného tepla, efektivní a úsporné chladicí systémy, účelně izolovaná okna, osvětlení s čidly na denní světlo a přítomnost osob.

Přesuňme se nyní do České republiky, kde byla tato znalost využita. Kancelářská budova Nordica Ostrava získala jako první v ČR od Evropské komise certifikaci programu Green Building, což je dobrovolný program Evropské komise, založený počátkem roku 2005 s cílem prosazení a zvýšení úspory energie v nerezidenčních budovách.

Administrativní budova Nordica Ostrava má na základě výpočtu o 30 % nižší spotřebu energie, než stanovují evropské normy. Efektivní a úsporný chladicí a ventilační systém je řízen speciálně vyvinutým softwarem.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí