zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká republika jako první ratifikovala Karpatský protokol

13.08.2009
Chráněná území
Česká republika jako první ratifikovala Karpatský protokol

Česká republika ratifikovala v červenci Protokol o ochraně a udržitelném využívání biologické a krajinné rozmanitosti Karpat. Učinila tak jako první ze signatářských zemí Rámcové úmluvy o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat (Karpatské úmluvy). K tomu, aby protokol vstoupil v platnost je třeba ratifikace ještě dalších tří zemí ze signatářů (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Ukrajina, Srbsko).

Protokol byl připravován v letech 2006 a 2007. Jeho cílem je zlepšit ochranu, obnovu a udržitelné využívání biologické a krajinné rozmanitosti Karpat. Protokol podporuje opatření, včetně vytváření a provádění plánů péče, směřující k ochraně, zachování a udržitelnému využívání přírodních a polopřírodních a obnově degradovaných stanovišť.

Protokol usiluje také o zajištění dlouhodobé ochrany a udržitelného využívání a obnovy ohrožených druhů, včetně endemických druhů flóry a fauny, které jsou v Karpatech původní, a velkých šelem.

Bude napomáhat spolupráci zemí v Karpatské soustavě chráněných území. Protokol umožní účinnější implementaci Karpatské úmluvy právě v oblasti ochrany přírody a krajiny. Návrh Protokolu byl v průběhu příprav konzultován s experty Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, příslušnými ministerstvy a kraji karpatského regionu (Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský, Olomoucký).

Smluvní strany Protokolu se zavazují k takovým opatření, která zajistí koordinaci a spolupráci mezi dotčenými institucemi a regionálními i místními orgány, zaměřenou především na rozvoj a zlepšení spolupráce při řešení společných problémů na nejvhodnější úrovni. Spolupráce při naplňování protokolu bude probíhat i s řadou nevládních ekologických organizací, stejně jako tomu je v případě samotné Úmluvy.

Karpaty zasahují na území České republiky pouze malou částí v rámci subprovincie Vnějších západních Karpat a celků (např. Javorníky, Ždánický les, Chřiby, Rožnovská brázda, Bílé Karpaty, Moravskoslezské Beskydy). Jedná se o velice pestré a přírodovědně, kulturně a historicky cenné území, ve kterém byly vyhlášeny jak chráněné krajinné oblasti (Beskydy, Bílé Karpaty a Pálava), tak evropsky významné lokality (např. Čertoryje, Chřiby, Niva Morávky) a ptačí oblasti (např. Hostýnské vrchy, Horní Vsacko).

Více informací:
chm.nature.cz
www.carpathianconvention.org

Kontakt: Jana Vavřinová, kontaktní osoba pro Karpatskou úmluvu a Protokol, tel.: 267 122 375, jana.vavrinova@mzp.cz

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí