zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát dává až 95 tisíc na kotel, omezení padla

13.08.2009
Dotace
Vytápění, zateplení
Stát dává až 95 tisíc na kotel, omezení padla

Stát masivně podporuje tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Zelené dotace mají nová pravidla, která boří dosavadní omezení.

Zatopit si v novém domě biomasou bude od pondělí výhodnější než kdy předtím. Nová pravidla programu Zelená úsporám totiž boří téměř veškeré bariéry, které lidem bránily pořídit si se státní podporou kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Stát dosud nikdy nešel lidem tak vstříc s nabídkou zelených dotací. Od pondělí, kdy začnou nová pravidla platit, stačí jen koupit kotel, sehnat odborníky na montáž a s vyplněnou žádostí zajít na krajskou pobočku Státního fondu životního prostředí.

A úředníci ani nebudou stanovovat výši dotací. Mají předepsané tři sumy, které žadatelům rozdají podle toho, jak výkonný kotel si pořídí. Za nejméně výkonný je to 50 tisíc, za střední 80 tisíc, nejvíce může domácnost dostat 95 tisíc korun.

Kotel pro každého

Dotace přitom pokryjí zhruba polovinu celkové ceny kotle. U tepelného čerpadla státní dotace pokryje zhruba čtvrtinu až třetinu ceny. Podle typu čerpadla domácnost dostane buď 50 nebo 75 tisíc korun.

Až dosud bránila nákupu kotlů na biomasu přísná pravidla. Kdo chtěl v novostavbě topit ekologicky, musel na rok a metr čtverečný spotřebovat maximálně 55 kilowatthodin. "Nyní podmínka platí až pro domy dokončené po prvním lednu 2011. Díky novým podmínkám se k podpoře dostanou i majitelé, kteří domy projektovali v předchozích dvou letech před spuštěním programu," říká mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Zelená úsporám odstartovala letos v dubnu.

opadat euforii. "Musejí počítat s tím, že investice do tepelného čerpadla je velmi vysoká, přičemž se jeho životnost pohybuje kolem dvaceti let," řekl Richard Richtermoc ze společnosti Thermoil, která se zabývá vytápěním.

Problémy s sebou ale nese i topení biomasou. Třeba ceny měkkých briket se zvyšují. Zatímco na konci loňského roku stála tuna kolem tří a půl tisíce korun, nyní je cena o pětistovku výš. Kolem čtyř a půl tisíce za tunu pak stojí tvrdé brikety, které hoří déle, či peletky (slisovaná drť biologického odpadu).

Krize jako argument

Ministerstvo životního prostředí ke změnám sáhlo podle svého oficiálního zdůvodnění kvůli finanční krizi, která nutí domácnosti šetřit. Ministr Ladislav Miko nicméně přiznal, že důležitou motivací byl také ohlas veřejnosti.

Dosud si o zelené dotace, do nichž patří i zateplování domů, požádalo jen 205 domácností. Stát má přitom díky prodeji emisních povolenek k rozdělení deset miliard korun.

Změny se proto týkají i podmínek pro zateplování. Dotace může domácnost získat i v případě, rozhodne-li se vyměnit třeba jen okna či zateplit část fasády. Zateplovat lze z peněz i panelové domy, což až dosud ministerstvo odmítalo.


Co je biomasa?

K topení lze použít například dřevní a suchý rostlinný odpad - obilí, dřevěné štěpky či pelety (granule). Průmyslové podniky používají k topení i tekuté nebo pevné výkaly hospodářských zvířat či siláž zpracovanou v bioplynových stanicích.

Ceny vytápění

Topit v průměrném rodinném domě, který spotřebuje 80 gigajoulů ročně, vyjde pomocí dřeva na 14 tisíc korun; štěpky či obilí přijdou na 16 tisíc, hnědé uhlí na 20 tisíc, a dřevěné peletky na 22 tisíc. Zemní plyn vyjde na 36 tisíc korun.

Nejdražší je elektřina: stojí 63 tisíc korun.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí