zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelené dotace možná utratí stát

13.08.2009
Dotace
Šlendryján
Zelené dotace možná utratí stát

Pokud české domácnosti nevyčerpají zelené dotace, utratí je nakonec vláda.

Ministerstvo životního prostředí chystá krizovou variantu, pokud by muselo vracet 25 miliard korun z prodeje emisních povolenek.

Dosud totiž vázne zájem veřejnosti o zateplování domů, na které jsou peníze určeny. Důvod je jednoduchý: složitá pravidla pro čerpání dotací. Ministerstvo proto připravilo nové podmínky pro čerpání a navíc jednu záložní variantu. Když české domácnosti peníze nevyčerpají, balík se přesune na zateplovaní škol, nemocnic či obecních úřadů.

"Pokud by se peníze nečerpaly, je velký prostor v zateplování veřejných budov," říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Je to vůbec poprvé, co připustil, že ambiciózní zelený program na zateplování domů vázne. Ministerstvo ho spustilo v dubnu.

Ministerstvo už dvakrát zmírnilo podmínky programu Zelená úsporám, aby nalákalo české domácnosti. Přesto má o dotace zájem jen 205 lidí, kteří podali přihlášku. A ministerstvo má nakvap. Peníze chce do roku 2012 rozdat 250 tisícům domácností.

Pokud je do té doby nevyčerpá, přijde o ně. Dostanou je zpět země, které do Česka miliardy poslaly výměnou za emisní povolenky.

Na opravy střech a fasád školek, škol či úřadů plynulo vloni šest miliard korun, letos bude peněz méně. "Je o to velký zájem, máme přetlak žádostí. Tady by ty peníze našly rychlé uplatnění, ale je to až poslední možnost. Prioritní jsou dotace pro domácnosti," řekl Štěpánek.

Zda úředníci peníze přesunou do jiného balíku, bude podle něj jasné zhruba za rok. Že by peníze šly na úplně jiné projekty, není možné. Česko je smí použít jen na ochranu klimatu.

AUTOR: Petr weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí