zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj Vysočina bude pečovat o další přírodní reservace

14.08.2009
Chráněná území
Kraj Vysočina bude pečovat o další přírodní reservace

Kraj Vysočina plánuje zlepšit péči o šestnáct přírodních reservací a památek. Tyto chráněné lokality zarůstají náletovými dřevinami, některé byly poškozeny melioracemi.
Krajští radní vybrali odbornou firmu, která vybraná území zmapuje a navrhne záchranná opatření, která by umožnila obnovit původní pestrost rostlinných a živočišných druhů. Na uskutečnění prací se kraj pokusí sehnat evropské dotace.
"Firma zmapuje situaci, aby byly připraveny podklady pro žádosti do operačního programu Životní prostředí," uvedla krajská radní Marie Kružíková. Materiály připraví firma Wetland Batelov, od kraje na to dostane 577 tisíc korun. Připravované úpravy pak kraj projedná s vlastníky pozemků. Náklady na záchranné práce v jednotlivých lokalitách se budou lišit - někde postačí řádově desítky tisíc korun, jinde budou potřeba miliony.
Na Vysočině je celkem 172 maloplošných zvláště chráněných území, z toho 44 jich je v CHKO Železné hory a CHKO Ždárské vrchy. V péči kraje jsou území v kategoriích přírodní památka a přírodní reservace, která se nacházejí mimo CHKO.
Kraj se nyní zaměřil na 16 lokalit, které patří k nejcennějším, ale už dobře neplní původní funkci. Jde hlavně o mokřady u potoků, tůní a rybníků. Například na území přírodní památky Olšoveček na Ždársku nebyla prováděna žádná péče od vyhlášení památky v roce 1989. Chystaná revitalizace by měla zahrnovat odbahnění rybníčků a tůně, opravu hrází, břehů potoka i odstranění náletových dřevin.
V přírodní reservaci údolí Chlébského potoka, která je známá velkým výskytem bledulí jarních, by kromě naučné stezky měly být vybudovány také přístupové chodníky, aby návštěvníci nelikvidovali porosty těchto květin. Obnova by se měla týkat třeba také Jezdovického rašeliniště, Šimanovského rašeliniště a přírodní památky Rašelinná louka u Proseče - Obořiště.
Eva ŠINKOVSKÁ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí