zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci s policií zvýšili kontrolu motoristů porušujících zákon

15.08.2009
Les
Lesníci s policií zvýšili kontrolu motoristů porušujících zákon

Ačkoliv lesní zákon jasně říká, že v lesích je mimo jiné "zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly," potýkají se lesníci s neukázněnými motoristy dennodenně.

Vjezd motorových vozidel do lesa je zakázán z řady důvodů. Například kvůli rušení klidu zvěře, kvůli bezpečnosti turistů, ale třeba také kvůli nebezpečí úniku ropných látek do půdy. Nevhodně zaparkovaná vozidla také mohou blokovat skládky dřeva nebo brání průjezdu lesní techniky.

Hovoří o tom i zkušenosti z Lesní správy Lesů České republiky, s. p., Loučná nad Desnou, která hospodaří v jádrovém území Hrubého Jesníku. To téměř celé leží v CHKO Jeseníky s řadou zvláště chráněných přírodních rezervací, takže by se dalo čekat, že tady problémy s motoristy budou minimální. "Je tomu právě naopak," říká Ing. Tomáš Pospíšil, lesní správce Lesů ČR v Loučné nad Desnou. "V posledních letech počet přestupků páchaných motoristy narůstá, zvláště v období, kdy zrají borůvky a rostou houby. Proto jsme se už v loňském roce rozhodli ve spolupráci s Policií České republiky, obvodním oddělením Velké Losiny, uspořádat v tomto období sérii kontrol."

Na území Lesní správy Loučná nad Desnou proběhlo loni takových kontrol celkem pět, některé byly i vícedenní. Menší přestupky byly řešeny domluvou, ale ve 28 případech došlo i na předvolání na policii a blokové pokuty ve výši 500 korun. Letos se uskutečnily zatím tři kontroly a předvoláním na policii nebo blokovou pokutou bylo postiženo již 25 motoristů.

Kontrolují se nejen nepovolené vjezdy na lesní cesty, ale také kouření a rozdělávání ohňů v lese, poškozování rostlin - například trhání hřebenem nebo sešlapávání svahových lokalit, znečišťování odpady a podobně.

"V kontrolách budeme dál pokračovat a věříme, že se nám počet přestupků podaří snížit," říká Tomáš Pospíšil. "Vždyť podle zákona můžeme ukládat blokové pokuty až do výše 2000 korun, což už je poměrně citelný postih. Pokud by bylo třeba, máme v záloze i další opatření, například instalace závor na lesních cestách."


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí