Hlavním kritériem bude bezesporu výběr energeticky šetrných výrobků. Dnešní spotřebiče potřebují ke kvalitnímu výkonu zhruba o 60 % energie a vody méně než výrobky deset let staré.

Zelená generace spotřebičů je šetrná k životnímu prostředí i k nákladům na domácnost. Tyto hodnoty jsou pro nás při výběru pomocníků do domácnosti klíčové. U jakých spotřebičů dosáhneme nejvyšších úspor?

Chladničky

 • Chladničky v energetické třídě A+, jejichž průměrná spotřeba energie dosahuje okolo 0,6–0,7 kWh/24 h, uspoří náklady za elektřinu až 20 000 Kč za průměrnou dobu životnosti.
 • Náklady na elektřinu snižují i chladničky opatřené beznámrazovou technologií Frost Free (vrstva ledu o síle 5 mm v chladničce zvýší její spotřebu energie o 30 %) tím, že uchovají potraviny déle čerstvé. Ušetříme nejen náklady na energii, ale také množství potravin, které se delším uchováváním nezkazí.
 • Šetří také chladničky s výdejníkem vody ve dvířkách. Připravují chlazenou vodu z vodovodu, z níž byly filtrací odstraněny látky, jako je chlór, olovo či měď. Vodu si natočíme z průhledné čtyřlitrové nádržky přímo z dvířek chladničky, aniž by je bylo nutné otvírat.
Lednice RS20CRSW s chladicím prostorem 417 l a mrazákem 224 l v energetické třídě A+ je vybavena dvojitým chladicím systémem, který udržuje až 75% vlhkosti, dále systémem NoFrost s cirkulací vzduchu v mnoha směrech pomocí technologie MultiFlow, DOPLNIT

Lednice RS20CRSW s chladicím prostorem 417 l a mrazákem 224 l v energetické třídě A+ je vybavena dvojitým chladicím systémem, který udržuje až 75% vlhkosti, dále systémem NoFrost s cirkulací vzduchu v mnoha směrech pomocí technologie MultiFlow, digitální regulací teploty a mnoha dalšími funkcemi.

FOTO: archiv firmy Samsung

Pračky

 • Důležitou vlastností úsporných praček je nejen energetická třída A+ nebo A++, ale také např. funkce Direct Spray – přímé sprchování, díky níž dosáhneme úspory vody a energie 35–50 % na jedno praní.
 • Jestliže si vybereme pračku s funkcí odloženého startu, budeme prát mimo energetické špičky, kdy je praní nejnákladnější.

Sušičky

 • Některé kondenzační sušičky nabízejí nový šetrnější způsob sušení prádla, dosahující až čtyřicetiprocentní úspory energie oproti běžným sušičkám.
 • Mnohem šetrnější je sušení prádla v sušičce s tepelným čerpadlem, která uspoří až 50 % spotřebované energie.
 • Sušička nezabírá v bytě prostory pro sušení prádla, výrazně usnadňuje žehlení, ale také šetří peněženku.
Nová parní pračka Aquasteam 9700 se 6. smyslem a designem Carisma vyniká jak technologií, tak i odpovědností k životnímu prostředí. Technologie 6. smysl zajišťuje péči a čistotu prádla při úspoře až 50 % času, vody a energie (Whirlpool). (vlevo) DOPLNIT

Nová parní pračka Aquasteam 9700 se 6. smyslem a designem Carisma vyniká jak technologií, tak i odpovědností k životnímu prostředí. Technologie 6. smysl zajišťuje péči a čistotu prádla při úspoře až 50 % času, vody a energie (Whirlpool). - vlevo

Kondenzační sušička EcoLogixx 7 – WTW 86560BY ActiveAir Technology – se systémem tepelného čerpadla (díky technologii dosahuje nízké spotřeby energie) má plně elektronické řízení. Náplň prádla od 1 do 7 kg (Bosch). - vpravo

FOTO: archiv firem Whirlpool a Bosch

Indukční vaření

 • Indukce je moderní technologie, která s sebou přináší možnost využít jen tolik energie a času, kolik k přípravě pokrmů opravdu potřebujeme.
 • Indukce je nejrychlejší, nejúspornější a nejbezpečnější způsob vaření.
 • Doba potřebná k uvedení jednoho litru vody k bodu varu se u indukčního ohřevu pohybuje okolo 3 minut. U plynového ohřevu je to téměř 5 minut a u ohřevu se sklokeramickou deskou je to více než 7 minut.
 • Majitelé sporáku s indukcí mohou dobře hospodařit s časem stráveným přípravou jídel, neboť indukční vaření je rychlé a energeticky méně náročné.

Myčky

 • Myčky v energetické třídě A se vyznačují vysokou účinností mytí nádobí a sušení.
 • Nejvýkonnější myčky na 12 sad nádobí spotřebují maximálně 12 l vody na jeden mycí cyklus. Stejné množství nádobí umyjeme ručně se 60 l vody.
 • S myčkou uspoříme nejen čas strávený mytím nádobí, ale také peníze.
 • Také myčky disponují funkcí odložený start, kdy lze mytí nádobí naprogramovat na dobu mimo energetickou špičku.
Vysoce účinné myčky využívají při mytí nádobí páru a jsou ekologické. Díky úsporné technologii 6. smysl a důmyslným řešením dosahují vyšších úspor vody, energie a času, lepší čistoty, kvality sušení i úrovně hluku (Whirlpool). (vlevo) DOPLNIT

Vysoce účinné myčky využívají při mytí nádobí páru a jsou ekologické. Díky úsporné technologii 6. smysl a důmyslným řešením dosahují vyšších úspor vody, energie a času, lepší čistoty, kvality sušení i úrovně hluku (Whirlpool). - vlevo

Mezi úsporné spotřebiče patří automatická pračka Softtronic W 1734 a plně elektronická kondenzační sušička Softtronic T 7744C, obě s voštinovými bubny. Vhodné pro věžové sestavy (Miele). - vpravo

FOTO: archiv firem Whirlpool a Miele

Vysavače

 • Zelené mohou být i vysavače. A to nejen proto, že jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů, ale mají i menší spotřebu energie, nejsou hlučné a mají výfukové HEPA filtry.
 • Vysavače s automatickým hygienickým zavíráním odstraňují alergeny a jiné škodlivé částice. Vypouštěný vzduch je čistší než vzduch z okolního prostředí.
Vysavač Ultra Silencer Green má výfukový filtr HEPA H12. Spolu se sáčkem s automatickým hygienickým zavíráním odstraňuje alergeny a jiné škodlivé částice. Vypouštěný vzduch je tedy čistší než vzduch okolního prostředí (Electrolux). (vlevo) DOPLNIT

Vysavač Ultra Silencer Green má výfukový filtr HEPA H12. Spolu se sáčkem s automatickým hygienickým zavíráním odstraňuje alergeny a jiné škodlivé částice. Vypouštěný vzduch je tedy čistší než vzduch okolního prostředí (Electrolux). - vlevo

Bezsáčkový vysavač SC4357 v červené barvě Tango má příkon 1800 W a sací výkon 360W. Maximální kapacita pro prach je 1,3 l, vysavač disponuje výstupním filtrem HEPA H11 a vstupním pěnovým filtrem, kovovou teleskopickou trubkou, samonavíjecím kabelem a má akční rádius 9,2 m (Samsung). - vpravo

FOTO: archiv firem Electrolux a Samsung