zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První vodní vilu čeká v září zatěžkávací zkouška

22.08.2009
Voda
První vodní vilu čeká v září zatěžkávací zkouška

První hausbót, na němž lze trvale bydlet, projde na začátku září zkouškami u Státní plavební správy. Ta ověří jeho manévrovací schopnosti, a pokud plovoucí bydlení při plavbě, které se u námořních lodí říká panenská, obstojí, bude mít netradiční bydlení zelenou.

hausbot, bydlení na řece

První vzorová vila nesoucí rukopis českého designéra Miro Pištěka, bude kotvit v holešovickém přístavu. „Nic podobného v Evropě neexistuje a naše nabídka také bude limitovanou sérií,“ říká Jindřich Vodička, náměstek generálního ředitele Českých přístavů.

Právě tato firma se rozhodla přestavět osmnáct tlačných remorkérů, které v minulosti přepravovaly uhlí z Lovosic do Chvaletic, na exkluzivní hausbóty. V nich bude možné nejen bydlet, ale také s nimi plout třeba do Hamburku. Podle Vodičky společnost počítá s tím, že zpočátku dodá na trh tři vodní vily ročně. Každá z nich může být podle Pištěka designérským originálem.

„Firma Regor, která remorkéry přebudovává, má kapacitu na přestavbu šesti plavidel ročně, my ale pro začátek počítáme se třemi kusy,“ uvedl Vodička. České přístavy ale nebudou plovoucí bydlení jen prodávat. Majitelům budou poskytovat i zácvik.

Ovládat devadesátitunový hausbót nebude totiž maličkost. A majitelé, kteří nebudou chtít jen kotvit v domovském přístavu, budou potřebovat průkaz vůdce malého plavidla. Ten vydává Státní plavební správa. Domovskou adresou vil bude smíchovský přístav u Císařské louky naproti Žlutým lázním, kde si majitelé místo pronajmou spolu s malým pozemkem pro parkování auta. Uvažuje se i o dalších kotvištích, v holešovickém přístavišti a v Libni u Rohanského ostrova, v rameni Stará plavba.

Zdroj: http://www.e15.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí