zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šumice: problémová stezka už se staví

23.08.2009
Obecné
Šumice: problémová stezka už se staví

Šumice/Černá můra zástupců šumické radnice je, zdá se, minulostí. Neklidné spaní jim způsobovaly starosti s plánovanou výstavbou cyklostezky, která má vést do Nezdenic. Na stavbu o délce 1400 metrů v hodnotě pěti milionů totiž obec dostala státní dotaci. Realizaci záměru podle zástupců obce brzdil odpůrce Milan Pipal, který je myslivcem a pracovníkem odboru životního prostředí krajského úřadu ve Zlíně. Pokud by se mu podařilo rozhodnutí investora zvrátit, obec by přišla o dotaci, kterou na cyklostezku obdržela.
"Toto nebezpečí bylo skutečně velmi reálné. Pan Pipal se totiž odvolal proti územnímu rozhodnutí a žádal jeho přezkoumání. Zodpovědné úřady a instituce nám však stavbu posvětily. Jsme proto velmi rádi, že práce začaly. Hotovi bychom měli být koncem září," sdělil starosta Šumic Josef Bartoš.
Milan Pipal argumentoval tím, že zbudování cyklostezky a její provoz by mohl v blízkosti cesty zásadním způsobem rušit zvěř a narušen by mohl být i biosystém této lokality. "Cyklostezka má vést na levém břehu Olšavy, kde se soustředí unikátní bioprvky. Zvířata, která se tam vyskytují chodí do Olšavy pít. Pokud by cyklostezka vedla po protějším břehu, pak by mi určitě nevadila," vysvětlil před časem Pipal.
Stavební úřad zaslal oběma stranám sporu stanovisko, ve kterém žádné zásadní nedostatky, jež by stavbě bránily, neshledal. Milan Pipal se ale proti územnímu rozhodnutí odvolal a zorganizoval petici, která měla stavbě zamezit. Petiční akce ale kýžený efekt odpůrcům nepřinesla. Navíc krajský úřad zamítl Pipalovo odvolání proti vydání územního rozhodnutí.
Pro Pipala je stávající vývoj událostí zklamáním. "Jsem z toho rozčarován. Hlavně proto, že územní a stavební rozhodnutí bylo získáno nekorektním způsobem. Domnívám se, že v této fázi už neexistuje způsob, jak tento stav změnit," přiznal Pipal.
Vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec tvrdí, že by cyklostezka neměla znamenat narušení života v jejím okolí. "Pokud provoz na cyklostezce nebude vyloženě nepřetržitý, neměl by být pro okolní krajinu destruktivní," sdělil Němec.

Slovácký deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí