zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chotíkov chce za spalovnu desítky milionů do obecního rozpočtu

24.08.2009
Odpady
Chotíkov chce za spalovnu desítky milionů do obecního rozpočtu

Přes 58 milionů korun na investice, statisíce na kulturní, sportovní i další akce a následně přes deset milionů ročně do své kasy žádá po Plzeňské teplárenské obec Chotíkov. Peníze chce jako kompenzaci v případě, že teplárna začne budovat spalovnu na území obce v lokalitě skládky. Ke stavbě už Chotíkov vyhlásil na 4. září referendum. Jeho konání podmínili zastupitelé dohodou s teplárnou o benefitech, nyní ale starosta připouští, že by se mohlo konat i bez dohody.

"Pokud k dohodě nedojde během příštího týdne, máme 26. srpna veřejné zastupitelstvo. Tam se buď dohodneme nebo nedohodneme na trošku jiných podmínkách," uvedl starosta Vítězslav Blažek.

Podle něj ale upravené podmínky nemohou být takové, aby do budoucna poškozovaly obec. Zastupitelstvo by zřejmě zavázaly k tomu, aby v případě schválení záměru trvalo na svých požadavcích.

Od investora obec žádá příspěvek na kulturní, společenské a další akce včetně příspěvku pro obyvatele ve výši 1,7 milionu ročně. Vyplácet by ho měla teplárna od příštího roku až do spuštění spalovny. "Dále žádáme stálé příspěvky do rozpočtu obce po zprovoznění spalovny, což je zhruba 14 milionů ročně," vysvětlil starosta. Největší částku chce radnice na investice, téměř 60 milionů Kč. Za peníze by například postavila tělocvičnu základní školy, mateřskou školu, částečně zaplatila čističku odpadních vod a zrekonstruovala základní školu.

Ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela řekl, že částky byly navrženy po vzájemné dohodě. V případě vítězství hlasů pro spalovnu v referendu je teplárna připravena uzavřít s Chotíkovem smlouvu a začít s výstavbou. V případě nesouhlasu má vyhledané jiné lokality.

Místní Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov, které vypsání referenda iniciovalo, kritizuje zářijový termín. Dle zmocněnce přípravného výboru Zdeňka Klimenta je příliš brzo, většina lidí je na dovolených. "Kampaň bude muset být hodně rychlá," uvedl Kliment. Sdružení také zvažovalo, že soudně napadne postup zastupitelů při vyhlašování referenda, nakonec ale od záměru ustoupilo. Dle Klimenta je atmosféra v obci napjatá a soudní spor by ji ještě více vyostřil.

Plzeňská teplárenská si nechala vypracovat studii, jak nejlépe dál využít skládku v Chotíkově. Její autoři doporučili teplárně zpracování termickým způsobem. Nejprosazovanější je přitom roštová spalovna s roční kapacitou 60 až 100 tisíc tun odpadu za dvě až 2,5 miliardy korun.

Eva Barborková

http://zpravodajstvi.plzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí