zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeský kraj pomůže odstranit ekologickou zátěž v Milevsku

25.08.2009
Sanace, staré zátěže
Jihočeský kraj pomůže odstranit ekologickou zátěž v Milevsku

Jihočeský kraj chce pomoci odstranit starou ekologickou zátěž v Milevsku. Radní kraje doporučí zastupitelstvu schválit zpracování rizikové analýzy lokality Milevsko z Operačního programu Životní prostředí.

"Rozhodli jsme se pomoci, protože máme signály, že po zpracování rizikové analýzy by mohly být uvolněny finance z oblasti životního prostředí již na řešení likvidace staré ekologické zátěže. Projekt zpracování rizikové analýzy počítá s celkovými výdaji 2,3 milionu korun, z Operačního programu Životní prostředí chceme získat 90 procent této částky, kraj by přidal deset procent," uvedl hejtman kraje Jiří Zimola.

Zpracování rizikové analýzy je důležité pro volbu dalšího postupu a hledání formy konečného řešení sanace ekologické zátěže. V uvedené lokalitě bylo v roce 1993 zjištěno znečištění vodního toku a podzemních vod polychlorovanými bifenyly (PCB) a nepolárními extrahovatelnými látkami. Částečná dekontaminace začala v roce 1995, ale nebyla dokončena. V roce 2003 město Milevsko zajistilo, aby se odtěžila kontaminovaná zemina a vyčistily podzemní vody, konečná dekontaminace zemin se ale neuskutečnila.

Asi 100 tun zeminy znečištěné PCB je nyní uloženo v uzavřeném sarkofágu na zajištěném pozemku ve vlastnictví obce Přeborov. Ta s uložením souhlasila za předpokladu, že bude pouze dočasné. "Obec Přeborov nemá možnost řešit likvidaci ekologické zátěže, město Milevsko má v tomto případě také omezené kapacity. Proto kraj do řešení problému, který s ohledem na současný stav nabývá regionálního významu, vstupuje," dodal hejtman Zimola.

Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí