zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát chce snížit podporu solární energii

26.08.2009
Solární energie
Stát chce snížit podporu solární energii

Výkupní cena elektřiny ze slunečních elektráren by se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla snížit, jelikož prosperující odvětví již nepotřebuje masivní dotační politiku. O přípravě změny zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů informovalo včera ministerstvo. Novela by mohla být účinná od ledna příštího roku.

Podle ministerstva nyní dochází k "výraznému zvýhodnění nově budovaných fotovoltaických elektráren oproti ostatním druhům obnovitelných zdrojů", na které doplatí koneční zákazníci.

Při zachování současného stavu by v příštím roce fotovoltaické zdroje prodražovaly cenu jedné megawatthodiny elektřiny o více než 50 korun. V dalších letech by tento příspěvek podle MPO dramaticky vzrostl.

Podle Martina Mikesky z ekologického Hnutí Duha není tento příspěvek na fotovoltaiku nijak výrazný, jelikož domácnost ročně spotřebuje asi tři megawatthodiny. Tuzemský systém výkupních cen je jedinou podporou odvětví a patří k nejlepším v Evropě, uvedl. Za největší překážku rozvoje fotovoltaiky Mikeska považuje nejednotné povolovací procesy.

Výše výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky je téměř 13 korun za kilowatthodinu, zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun. Výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky jsou nyní garantované na 15 let, přičemž díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let, tvrdí MPO.

Technologický vývoj snížil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent, zatímco Energetický regulační úřad (ERÚ) může meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent.

Právě o změnu této pětiprocentní hranice MPO podle Vitíka usiluje. "Návratnost investice ale zaručena bude, konkrétně garancí, která už je v zákoně dnes a která říká, že za 15 let se investice do soláru musí vrátit. Tuto hranici měnit nebudeme," dodal.

"Hlavní důvod rozvoje oboru netkví v návratnosti - ta je v současnosti v průměru osm až 12 let. Pro projekty, které budou dobudovány v příštím roce, bude za současně platné legislativy a tedy snížení tarifu o maximálních pět procent spodní hranice návratnosti deset let," řekl Daniel Kunz, předseda představenstva firmy Energy 21, která se zaměřuje na výstavbu a provoz solárních elektráren. Podle mluvčího společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Martina Schreiera počítají projektové záměry této firmy s různými variantami vývoje výkupních cen. "Každopádně to (úprava navrhovaná ministerstvem) však neznamená ohrožení nebo pozastavení rozpracovaných fotovoltaických projektů," uvedl.

"Snížení cen fotovoltaických panelů, ke kterému dochází, vede k nekontrolovanému rozvoji slunečních elektráren", uvedl Matyáš Vitík z tiskového oddělení MPO.

Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl podle ministerstva průmyslu a obchodu mezi lety 2007 a 2008 o zhruba 1500 procent z původních 3,4 megawattu na 54,29 MW. Ke konci června tohoto roku dosáhl instalovaný výkon již 80 MW.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí