zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy chtějí udržet podporu fotovoltaiky

27.08.2009
Solární energie
Firmy chtějí udržet podporu fotovoltaiky

Firmy, které investují stamiliony korun do výstavby fotovoltaických elektráren, se ostře ohrazují proti záměru ministerstva průmyslu a obchodu v příštím roce prudce snížit výkupní ceny elektřiny ze slunce. Přípravy projektů jsou totiž časově náročné a nečekané snížení cen by znamenalo jejich zastavení.

Solární energie

"Fotovoltaika jako obor, který se vyznačuje velkou investiční náročností a relativně dlouhou dobou realizace, musí být legislativně korigován tak, aby po dobu přípravy a realizace běžných projektů poskytl investorům i financujícím bankám rozumnou jistotu právní stability," upozorňuje šéf společnosti Energy 21 Daniel Kunz.

Ministerstvo ale plánuje úplně vypustit paragraf, podle něhož může stát meziročně snížit ceny nanejvýš o pět procent. Novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie chce dostat do parlamentu leště letos.

Podle ministerstva se ze sluneční energie díky vysokým výkupním cenám a propadu cen technologií stal nadmíru výnosný byznys. Zatímco elektřina z větru se vykupuje za 2,40 koruny, solární elektřina téměř za třináct korun. Návratnost fotovoltaických elektráren o životnosti dvou desítek let se díky tomu snížila na pouhých pět let.

S tím ovšem majitelé solárních elektráren nesouhlasí. "Přes všechna prohlášení není atraktivita fotovoltaiky primárně založena na rychlé návratnosti. Průměrná doba návratnosti je nyní osm až dvanáct let. Pro současné instalace bude za nyní platných právních úprav, a tedy snížení tarifu o maximálních pět procent, návratnost začínat na deseti letech," upozorňuje Kunz.

Instalovaný výkon solárních elektráren se v červnu vyhoupl na osmdesát megawattů. Oproti vyspělým zemím však sluneční elektrárny vyrobí jen nepatrné procento elektřiny. V červnu to bylo 32,4 gigawatthodiny elektřiny. Celková spotřeba Česka přitom činí čtyři až šest tisíc gigawatthodin. Loni obnovitelné zdroje vyrobily podle Energetického regulačního úřadu celkově 3,74 terawatthodiny elektřiny, což činilo 5,19 procenta hrubé spotřeby země.

Zdroj: http://www.e15.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí