zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hongkongská ulička, která děsí ochránce přírody

30.08.2009
Příroda
Hongkongská ulička, která děsí ochránce přírody

Na chodníku se suší mořské plody, žraločí ploutve nebo léčivé byliny. Jsme na jedné z nejrušnějších tříd Hong Kongu. Takový pohled nabízí unikátní trh s těmito produkty, který by ochránci přírody nejradši okamžitě zavřeli. Na ulici zvané Dried Seafood Street se ovšem prodávají nejdražší a zároveň nejžádanější ingredience Orientu. Proto její existence není ohrožena. 

Chobotnice, mušle, hvězdice, mořské okurky chaj šen. Vystavené slunečním paprskům, rozložené na velkých ošatkách. Další tuny i těch nejroztodivnějších živočichů, pocházejících snad ze všech světových oceánů, pak nabízejí tři stovky obchodů lemujících třídu Des Voeux West.

Žen-te, Wing Chang, Shark's Fin City, Wing Le-e a mnoho dalších prodává už 160 let prakticky stejné zboží. A hlavně sušené. "Tohle jsou rybí měchýře, které se dlouho suší na slunci. Díky tomu mají více vitamínu D a jsou tak velmi oblíbené. Používají se třeba do polévky nebo se také podávají jako dušené. A čím déle se suší, tím lépe," říká jedna z dcer majitele firmy Wok Tchai.

Prodávají se zabalené v igelitovém sáčku a zdálky vypadají spíše jako pytlíky bonbonů. Chuť prý však nemají žádnou. Ostatně o tu jde v nabízených produktech často až na posledním místě. "Čínské dary moře, ty sušené, jsou dobré z několika důvodů. Tím hlavním ovšem je, že pomáhají posilovat imunitu. Obsahují proteiny, minerály a další látky, proto je máme v oblibě a proto jsme také my Číňané zdraví," dodává přesvědčivě.

Pomyslné dveře, které tu žádný z krámků nemá - stačí vždy ráno vytáhnout a večer zase stáhnout roletu, se v ulici mořských plodů prakticky netrhnou. Ani v neděli ne. Kšeft je kšeft. Navíc návštěvníci z Číny, kteří sem míří častěji než za nejznámějšími turistickými atrakcemi, přijíždějí hlavně o víkendu. A také na vyhlášeném tržišti utrácejí více, než u Diora nebo Versaceho.

Vezměte si, ochutnejte, přivoňte, vyzývají prodavačky potenciální zákazníky. Beru do ruky malý, do oranžova zbarvený kousek něčeho připomínajícího nasekaný kokosový suk. Záhy se dozvídám, že jde o sušený vnitřek lastury. V čínštině zvaný kan pej.

"Obvykle pocházejí z hlubokých moří. Obsahují velké množství aminokyselin, jako třeba glycinu. Dále nukleové kyseliny, například inosinovou, a také minerály, především zinek a vápník. Lastury, které se po vylovení vaří a pak suší, jsou tedy skutečnou delikatesou. Přidávají se třeba do rýžové kaše nebo do omáček. Kantonskou kuchyni si bez nich těžko představíte," vysvětluje prodavačka a ukazuje mi jeden z nejrozšířenějších produktů, které si v Hong Kongu můžete koupit.

Ve srovnání s ostatním zbožím však jeho cena není až tak vysoká. Za kilo dáte kolem 450 až 1800 korun. Záleží, jestli jde o sladkovodní z Číny, nebo o mořské z Japonska. To kilogram takových abalonů, tedy jedlých korýšů i měkkýšů, vyjde až na 60 tisíc. A nejdražší je opět ze Země vycházejícího slunce.

"Jsou velmi dobrým prostředkem proti stárnutí. Proto jsou i vhodným dárkem pro rodiče nebo prarodiče. Často se podávají i při slavnostních příležitostech, jako na svatbách, na čínský nový rok a podobně. Jsou i výborné na potenci, prostě taková přírodní viagra, která má hodně proteinu a málo tuku," prozrazuje prodavačka a hned se mne ptá na věk.

A ještě dodá, že mé pleti by určitě prospěla jen wo, polévka z ptačích hnízd. Už sahá po balíčku s dočervena zbarvenou hmotou pocházející od ptáků čeledi rorýsovitých, například salangany. Jak se dozvídám, je dobrá nejen na hlasivky, což by mi někdy mohlo, jakožto rozhlasovému reportérovi, pomoci, ale třeba i na růst libida. V každém případě mne odradila cena. Deset tisíc amerických dolarů za kilo je trošku moc.

Pokračuji v obhlídce, míjím sušené ryby visící na provázku hned vedle tramvajové zastávky. Plno je i v krámcích s kořenem žen-šen a srnčími parůžky. Ty si můžete koupit celé nebo v krabičkách, kde jsou nakrájené na jemné plátky a používané na pleť i proti stárnutí.

To už se nacházím v bočních uličkách, kdy každá má také svůj název, třeba "žen-šenová" nebo "léčivých rostlin". Velký zájem je také o žraločí ploutve, kterými jsou zdejší obchody doslova nabité. Od těch nejmenších až po více než metrové. Ty ovšem stojí stejně jako malá motorka.

A že jsou kvůli nim žraloci zabíjeni tak, že jim rybáři ploutev uříznou a vhodí je zpět do moře, kde zahynou, to Číňany nijak netrápí. "Všechno je přeci zdravé, tak proč to nejíst?" ptá se za všechny mladá prodavačka.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí