zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Festival končí kvůli hluku

02.09.2009
Hluk
Festival končí kvůli hluku

Hudební přehlídka Summer of Love na královéhradeckém letišti zřejmě napřesrok nebude

Hradec Králové - Ve výčtu obřích festivalů, které se konají na letišti v Hradci Králové, se s největší pravděpodobností neudrží elektronický Summer of Love, protože letos vyvolal nejvíc stížností na hluk. Ten obtěžuje lidi z okolí letiště a je největším problémem velkých hudebních produkcí v areálu.

Nájemce Festivalparku na letišti Radek Maliník připravuje další opatření, které by mělo hluk snížit.

„S Národním zdravotním ústavem připravujeme studii a 3D model hlavní scény a jejího okolí, abychom našli řešení, jak snížit hluk vycházející z tohoto prostoru,“ řekl Maliník. Model by měl ukázat, co a kde se má vysadit za dřeviny, aby se co nejméně hluku dostalo do blízkých Předměřic a Ruseku.

Právě tyto obce si na hluk stěžují nejvíc, protože reproduktory jsou obráceny jejich směrem. Elektronická hudba při festivalu Summer of Love duněla z areálu celou noc. Krajské město zasáhne hluk z festivalů podle Maliníka jen minimálně.

„Summer of Love se stal naší noční můrou. I když jsme na hluk z letiště zvyklí, za noc jsem měla asi dvacet stížností,“ řekla předměřická starostka Stanislava Marková. Později se sešla s Maliníkem a situaci s ním konzultovala.

„Snaha o domluvu na obou stranách je a doufám, že příští rok už to bude lepší,“ dodala Marková.

Nově postavený protihlukový val u hlavní scény představy pořadatelů zatím nesplnil. „Val s palisádou smysl má, ale bude muset být delší a ze zadní strany osazený keři. Kvůli menšímu hluku budou stromy a keře na blízkých hangárech,“ řekl Maliník.

Podle něj je téměř nemožné udělat bariéry natolik kvalitně, aby lidé v okolí neslyšeli vůbec nic.

Festival Summer of Love by se podle Maliníka mohl na letiště vrátit, pokud by se změnila jeho dramaturgie. „Kdyby se elektronická hudba linula z reproduktorů jen do jedné hodiny v noci, budeme o tom uvažovat. Ale myslím si, že příští rok tu už tento festival nebude,“ dodal Maliník. Navzdory komplikacím plánuje další koncerty: „Připravujeme nové akce a koncerty. Většina z nich bude pouze jednodenní a lidi v okolí rušit nebude.“

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí