zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letní číslo časopisu Priorita

03.09.2009
Obecné
Voda
Letní číslo časopisu Priorita
Hlavními tématy letního čísla Priority jsou voda a stále aktuální otázka povodní. Začínáme také bilancovat - dva roky OPŽP jsou za dveřmi.

Hlavními tématy letního čísla Priority jsou voda a stále aktuální otázka povodní. Sérii článků a rozhovorů otevírá text Veroniky Jáglové z MŽP. V něm autorka připomíná, že změna politických poměrů znamenala mimo jiné i odlišný přístup k vodě. Voda byla před rokem 1989 považována spíše za surovinu, než za základní součást životního prostředí, kterou je třeba chránit a zachovat budoucím generacím v co největším množství a nejlepší jakosti. S vodou a čistotou vod pochopitelně souvisí celá řada dotačních programů OPŽP.

Problematika povodní se dotýká téměř všech regionů České republiky. V rámci prioritní osy 1 OPŽP byly proto vyčleněny finanční prostředky pro oblasti podpory 1.3 - Omezování rizika povodní a 1.3.1 - Zlepšení systému povodňové služby a preventivní protipovodňové ochrany. Veronika Jáglová potvrzuje, že z těchto podpor lze spolufinancovat širokou škálu projektů od tvorby digitálních protipovodňových plánů až po studie proveditelnosti pro přírodě blízká protipovodňová opatření v povodí.

Náměstek Petr Valdman připomíná, že jsou tomu již více než dva roky od okamžiku, kdy byla vyhlášena první výzva k předkládání žádostí v rámci OPŽP. Ve svém komentáři mj. říká: „Další pozitivní záležitostí je absence jakéhokoliv klientelismu při administraci žádostí i schválených projektů. Maximální otevřenost, založená na zveřejňování hodnotících kritérií tvořených souborem objektivních a vyčíslitelných parametrů projektu, nikoliv souborem subjektivních indikátorů, minimalizuje jakékoliv lobbistické pokusy už od začátku."

Srpnové číslo Priority ke stažení
Objednávka tištěné verze časopisu (distribuce zdarma)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí