zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Igelitky zdarma končí i v Albertu

03.09.2009
Odpady
Igelitky zdarma končí i v Albertu
V hypermarketech společnosti Ahold se už za všechny tašky platí. Tesco a Globus trendu odolávají.

Obchodní řetězec Ahold přestal včera ve svých 56 českých hypermarketech Albert dávat k nákupům zdarma malé igelitové tašky, za které nyní zákazníci musejí zaplatit jednu korunu. Uvedl to mluvčí Ahold Czech Republic Libor Kytýr. Bezplatné igelitky v Česku nabízí už jen obchodní řetězce Tesco a Globus.

Společnost Ahold ročně v hypermarketech Albert podle Kytýra rozdala přibližně 60 milionů bezplatných igelitových tašek, jejichž výroba stála několik milionů korun. Vedení Aholdu předpokládá, že díky zpoplatnění malých igelitových tašek jejich spotřeba výrazně klesne. "Například v našich slovenských prodejnách se po zpoplatnění tohoto typu tašek snížil jejich distribuovaný počet o několik desítek procent," podotkl Kytýr.

Výtěžek z prodeje recyklovatelných plastových tašek Ahold poukáže nadačnímu fondu Albert, z nějž podporuje například dětské domovy či projekty zaměřené na zdravý životní styl.

Lidé kromě těchto malých plastových tašek mohou v prodejnách Albert koupit také velké igelitové tašky za 4,50 koruny a papírové tašky za 5,90 koruny. Zákazníci nyní podle Kytýra nakupují většinou igelitové tašky, protože na ty papírové si prý zatím ještě nezvykli.

Obchodníci v Česku podle odhadů bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka ročně rozdají zákazníkům až tři miliardy plastových tašek. Náklady na jejich výrobu u některých obchodníků dosahují i několik desítek milionů korun ročně. Kvůli tomu již řada řetězců přestala igelitové tašky dávat k nákupům zdarma. Bursík navíc letos na jaře připravil novelu zákona o odpadech, která by rozdávání bezplatných igelitových tašek zakázala.

Společnost Tesco sice bezplatné plastové tašky ve svých prodejnách stále nabízí, jejich spotřebu se ale snaží snížit pomocí prodeje jutových nákupních tašek, které mají dlouhou životnost. Tesco ani Globus ovšem zatím bezplatné igelitky zrušit nechtějí. "Považujeme to za důležitou službu pro naše zákazníky," řekl mluvčí Globusu Boris Malý. Podobně se vyjádřili i zástupci obchodního řetězce Tesco, který lidem bezplatně nabízí biologicky rozložitelné jednorázové tašky.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2017
14.11.2017 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí