Čtvrtek, 25. dubna 2024

Nový průzkum: téměř tři čtvrtiny lidí volí zastavení těžby

Nový průzkum: téměř tři čtvrtiny lidí volí zastavení těžby

Nevládní organizace před volbami zatopí politikům, kteří nechtějí zrušit dobývací prostor pod Horním Jiřetínem 

Ústí nad Labem, 2. září 2009 – Navzdory nejistému termínu voleb se dnes Greenpeace a občanské sdružení Kořeny rozhodli oficiálně zahájit intenzivní veřejnou kampaň zaměřenou na kandidáty do poslanecké sněmovny. Požadují po nich, aby se zavázali prosazovat zrušení dosavadního dobývacího prostoru pod městem Horní Jiřetín. Právě existence dobývacího prostoru je pro společnost Litvínovská uhelná, a.s., hlavní záminkou k zamýšlené likvidaci města (1). Nejdůležitější předvolební zbraní obránců Horního Jiřetína bude nedávný průzkum veřejného mínění, který v červenci zpracovala agentura Factum Invenio. Podle jeho výsledků odmítá bourání severočeských obcí z důvodu rozšíření těžby uhlí přes 73 procent voličů, přičemž pouhých 12 % s bouráním souhlasí (2).

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský dnes uvedl: „Téměř tři čtvrtiny Čechů bourání kvůli těžbě uhlí odmítá. Je jen málo témat, na které má veřejnost tak jednoznačný názor. Na politiky, kteří se jej pokusí ignorovat, před volbami voliče upozorníme opravdu nepřehlédnutelným způsobem. Pokud Paroubek nebo Gandalovič odmítnou Horní Jiřetín zachránit, může se stát jejich politickým Waterloo.“

Právě téma Waterloo a 73 % je hlavním motivem první fáze veřejné kampaně, kterou dnes nevládní organizace zahájily. Její součástí je několik set plakátů a citylightů po celém Ústeckém kraji (převážně v prostředcích MHD), reklamní spoty na cityscreenech, 20.000 letáků, happeningy, petice určená volebním lídrům dvou největších stran a výrazně aktualizované stránky www.zitnebotezit.cz (kde je možné mj. uvedenou petici podepsat elektronicky). S blížícími se volbami bude kampaň gradovat sérií veřejných akcí – happeningů zaměřených na jednotlivé politiky.

Ondřej Hogen z Horního Jiřetína, koordinátor kampaně „Žít nebo těžit“ občanského sdružení Kořeny, doplnil: „Naše loňská kampaň jasně ukázala, že tlačit na kandidáty před volbami má smysl – většina stran na krajské úrovni tehdy nakonec ochranu Hornímu Jiřetínu přislíbila. Letos budeme mnohem asertivnější, už proto, že můžeme politiky konfrontovat s jejich loňskými sliby. S některými kandidáty jsme se sešli, další schůzky máme domluvené. O výsledcích budeme veřejnost podrobně informovat.“

Společná tisková zpráva Greenpeace a občanského sdružení Kořeny

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů