zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stromolezci nabízejí granty na ošetření stromů

04.09.2009
Příroda
Stromolezci nabízejí granty na ošetření stromů

Víte o vzrostlém stromu, který by potřeboval dendrologické ošetření? Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Nadace Partnerství připravily nový grantový program, v němž můžete o odborné ošetření požádat. Organizace se tak snaží upozornit na potřebu včasné a kvalitní péče o dřeviny.

Grantový program „Stromy pro zítřek“ nabízí obcím, školám, občanským sdružením i církevním právnickým osobám bezplatné ošetření jednoho vzrostlého stromu. Ošetření provede arborista s certifikací European Tree Worker (ETW). Certifikace ETW zajišťuje, že daný arborista má za sebou kvalitní odborné zkoušky a praxi a zároveň že se v oboru dále průběžně vzdělává,“ upřesňuje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Odborná péče o stromy totiž vyžaduje celý komplex znalostí, počínaje dendrologií, fytopatologií, fyziologií, mechanikou či fyzikou, až po znalost potřebné legislativy, bezpečnosti práce a správního řádu.

„Pouze kvalitní péče umožní stromům dožít se vysokého věku ve stavu, ve kterém nepředstavují riziko pro svoje okolí. Není náhodou, že například každoročně se opakující debaty o alejích kolem silnic končí zpravidla upozorněním na nedostatečnou a neodbornou péči o stromy,“ doplňuje Miroslava Drobílková z Nadace Partnerství.

„Hodnota vzrostlých stromů dosahuje statisíců korun. I pokud uvážíme jen tento čistě ekonomický fakt,  pak by nám nemělo být lhostejné, jestli se o naše stromy skutečně starají odborníci,“ upozorňuje člen rady Sekce péče o dřeviny – ISA David Hora. Žádosti lze podávat do 6. listopadu. Výběrová komise, která se sejde na konci listopadu, bude hodnotit především historii stromu, jeho velikost a význam pro místní obyvatele, zdravotní stav stromu a potřebnost zásahu. Podrobné informace a úplné podmínky udělení grantu najdou zájemci na http://www.nadacepartnerstvi.cz/p-25730&exp=male122

Více informací poskytnou:

David Hora, Sekce péče o dřeviny – ISA, SZKT

mobil: 775 224 770, e-mail: kancelar@szkt.cz  

 

Miroslava Drobílková, program Strom života

tel: 515 903 125, mobil: 732 586 238, e-mail: mirka.drobilkova@nap.cz

www.szkt.cz; www.arboristika.cz; www.stromzivota.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí