zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Č.Budějovice zlikvidovaly další starou ekologickou zátěž

07.09.2009
Sanace, staré zátěže
Č.Budějovice zlikvidovaly další starou ekologickou zátěž

Českobudějovická radnice úspěšně dokončila rekultivaci skládky Žákův lom v Hosíně. Od roku 1984 tam byly vyvezeny stovky tun průmyslových a komunálních odpadů. Na pilotní projekt likvidace starých ekologických zátěží a začlenění rekultivovaných ploch do krajiny získalo město šestimilionovou dotaci z Operačního programu Životní prostředí, řekl dnes ČTK primátor Juraj Thoma.
Starou ekologickou zátěží byla zasažena téměř hektarová lokalita v lese, ležící několik desítek metrů od kostela v Hosíně. "Průmyslový odpad byl na skládku navážen v letech 1984 a 1985, do roku 1995 pak sloužila k ukládání směsného komunálního odpadu. V roce 1998 byla skládka darovací smlouvou převedena do vlastnictví města," uvedl primátor.

Město platilo terénní úpravy, utěsnění skládky, odvedení spodních, průsakových a povrchových vod a také vytvoření biologické vrstvy. Upraveny byly cesty, zbourány některé stavby. Celý pozemek byl zatravněn a částečně osázen dřevinami. Lokalitu nyní musí město 30 let monitorovat.

Starých ekologických zátěží je v Českých Budějovicích řada, třeba v bývalých kasárnách, kde byly umístěné tanky. Vedle Žákova lomu byla v roce 2003 úspěšně zlikvidována i skládka Švábův hrádek, kde dosahovala vrstva odpadů na zhruba šesti hektarech výšky 16 metrů. Likvidace přišla na 30 milionů korun, uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí