zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letiště v Plané u Českých Budějovic se zbavuje ekologických zátěží a kraj chystá jeho dobudování

07.09.2009
Sanace, staré zátěže
Letiště v Plané u Českých Budějovic se zbavuje ekologických zátěží a kraj chystá jeho dobudování

Jihočeský kraj pokračuje v krocích k dobudování letiště v Plané u Českých Budějovic. Potřebné finance chce získat také z Regionálního operačního programu. Podle prvního náměstka hejtmana Martina Kuby by mohlo jít až o pět set milionů korun.

Letiště potřebuje dobudovat zázemí, mimo jiné například odbavovací terminál. Kraj si nechává na letiště také zpracovat marketingovou studii. Zatím dílčí předběžná zjištění vypadají povzbudivě, řekl Martin Kuba: "Zájem cestovních kanceláří a firem působících v Jihočeském kraji je poměrně zajímavý, letišti může na tržbách vydělat kolem 130 miliónů korun ročně v letech 2016 a 2017. To je částka, která by letiště do samofinancovaného režimu. Pro nás bude klíčové napojit letiště i na ostatní infrastrukturu."

Jediný výjezd z letiště totiž vede na velmi frekventovanou výpadovku z Českých Budějovic na Český Krumlov.

Jihočeské letiště České Budějovice postupně likviduje také staré ekologické zátěže, které zůstaly v areálu letiště jako nechtěné dědictví po armádě. V létě se podařilo zlikvidovat pět nádrží původně určených pro skladování pohonných hmot do vojenských letadel.

"Nádrže bylo potřeba nejprve vykopat a vyjmout ze země, rozebrat na jednotlivé části a ekologicky zlikvidovat. Na sanační prácích společnost úzce spolupracovala s Českou inspekcí životního prostředí a stály téměř 1,5 milionu korun," doplnila mluvčí letiště Martina Vodičková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí