zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nákupní taška, která vás určitě nepřežije

13.09.2009
Odpady
Nákupní taška, která vás určitě nepřežije
Zvyk používat igelitové nákupní tašky jako odpadkové pytle je (nejen) v České republice běžným jevem. Ovšem na rozdíl od klasické "igelitky", která tu kvůli své extrémně dlouhodobé životnosti po nás může zůstat ještě několik desítek či stovek let, mnoho obchodních řetězců začíná preferovat ekologické alternativy, a používat pro své zákazníky produkty méně nebezpečné pro životní prostředí. Příkladem může být nový materiál společnosti BASF.

Biologicky odbouratelný materiálu s označením Ecovio je základním prvkem, ze kterého společnost Victor Güthoff & Partner v německé Kerpeně z něj vyrábí nákupní tašky pro obchodní řetězec ALDI. Hlavními složkami plastu Ecovio je látka Ecoflex a kyselina polymléčná (PLA), která se získává z kukuřice - obnovitelné suroviny. A přestože je Ecoflex z chemického hlediska polyester na petrochemickém základě, díky jeho speciální molekulární struktuře ho můžou strávit mikroby při přesně definovaných podmínkách - dle evropské normy EN 13432 je plně biologicky odbouratelný. Zatímco Ecoflex dodává tašce pružnost, vodotěsnost a odolnost proti roztrhnutí, což jí dodává vlastnosti klasického plastu, tuhá PLA přispívá k šetrnosti k životnímu prostředí.

Kombinace Ecovio a Ecoflex umožňuje takovým výrobcům fólií vyrábět plastové tašky a další fóliové produkty s vlastnostmi šitými na míru - vyšší procento Ecoflex dělá fólii pružnější, zatímco vyšší procento Ecovio jí dělá tužší. Díky tomu umožňuje Ecoflex využití obnovitelných surovin, jako je PLA, v spotřebitelských produktech vysoké kvality.

Biologicky odbouratelné tašky však nabízejí i další výhodu. Nejenže jsou dostatečně pevné na to, aby se používaly opakovaně jako nákupní taška, ale na konci své životnosti mohou po vícenásobném použití posloužit také jako ekologický odpadkový pytel pro ukládání a likvidaci biologického kuchyňského odpadu z domácností. Například v sousedním Německu je toto řešení již schválené ve většině obcí.

"Oba plasty Ecoflex a Ecovio byly vyvinuté především pro produkty, jako jsou nákupní tašky a pytle pro biologický odpad, které se přemění na cenný kompost společně s bioodpadem v průmyslově kompostovacím zařízení. Biologicky odbouratelné materiály s tímto využitím představují přínos nejen pro zákazníky, ale i životní prostředí", říká Andreas Künkel, zodpovědný ve firmě BASF za vývoj biologicky odbouratelných plastů.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
ASIO, spol.s r.o.
27
10. 2017
27.10.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí