zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

10.09.2009
Obecné
Krátce - různé

Nejstarší český přírodovědný časopis Živa uveřejnil článek pracovníků odboru environmentální geochemie a biogeochemie ČGS RNDr. Jakuba Hrušky a kol.: Účinky kyselého deště na lesní a vodní ekosystémy. Článek vznikl díky projektu CZ0051 podpořenému grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska prostřednictvím Finančního mechanismu EHP a Finančního mechanismu Norska. Článek vyšel na pokračování v číslech Živa 2/2009, Živa 3/2009 a Živa 4/2009

Investicí budoucnosti jsou ekologické technologie, a to hlavně díky státní podpoře. Krize zpomalila krátkodobé investice, v dlouhodobém horizontu je ale výhled pozitivní. Z krize vytěží hlavně Čína, nejvíce ztratí USA. Tak lze ve zkratce shrnout hlavní závěry globálního průzkumu rizikového kapitálu na rok 2009, provedeného společností Deloitte.

Supermarket musí zaplatit za hluk. Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 420 tisíc korun za hluk u prodejny Albert v Praze. Píše to on-line deník Aktuálně.cz. Firma se podle něj snažila pokutě vyhnout, poukazovala na to, že zákon výslovně zmiňuje problematický hluk ze stravovacích zařízení a hudebních produkcích, ne ale obchody. Soud dal ale za pravdu hygienikům, kteří měřili hluk v bytech blízko obchodu v Praze 5. Hlavně ráno tam zásobovací auta při vykládání zboží několikanásobně překračovala normy pro hluk.

TNT Express Italy používá od července Fiat Ducato 140 Natural Power, vůz vyznačující se malou spotřebou paliva a nízkými emisemi uhlíku (239 g/km). Dodávka je běžně poháněna metanem (zkapalněným zemním plynem) a na benzín přepíná v okamžiku, kdy se plyn vyčerpá. Plynové motory produkují o 90 % méně oxidů dusíku než benzínové pohony a o čtvrtinu méně CO2. Fiat Ducato na zemní plyn tak může bez problémů operovat v městských zónách, kde doprava kvůli emisím podléhá legislativním omezením.

V rámci svého závazku navyšovat podíl obnovitelných materiálů ve výrobě automobilových součástí zkoumá evropské výzkumné středisko společnosti Ford v německém Aachenu možnosti nového materiálu - tzv. tekutého dřeva. Využitelnost materiálu bude vyhodnocována během tříletého projektu, který byl zahájen v květnu 2009. Výroba tekutého dřeva je odvozena od postupů používaných při produkci pryžových směsí. Výsledná kombinace dřeva a plastu neabsorbuje vlhkost, což přispívá k větší trvanlivosti materiálu. V jeho prospěch hovoří rovněž skutečnost, že jako vstupní surovinu lze použít nezpracované dřevo nebo dokonce dřevěný odpad. Nová technologie výrazně zlepšuje těsnost dřevěných vláken a zadržuje nepříjemné pachy. Dřívější analýzy prokázaly vynikající recyklovatelnost tekutého dřeva, jelikož ho lze zpracovat až pětkrát. Celková bilance CO2 je proto téměř neutrální.


 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí